Mezi dělníky, kteří vyrábějí součástky do automobilů ve společnosti Lear Corporation Electrical and Electronics, se šíří obavy, že skončí na úřadě práce. Strach mají hlavně ti, kdo mají s firmou uzavřené pracovní smlouvy na dobu určitou.

„Smlouva mi a taky dalším lidem končí příští měsíc. Dodnes nám nikdo neřekl, komu smlouvu prodlouží a kdo bude muset odejít. Nemáme z čeho vyrábět, chybí nám materiál na výrobu. Já si nemůžu dovolit být bez práce. Dnes je těžké sehnat zaměstnání,“ povzdechl si jeden ze zaměstnanců.
Redakce jeho jméno zná, ale nezveřejňuje ho. Má totiž obavy, že by ihned přišel o práci. Podle něj totiž ve firmě panují přísná pravidla. Žádné informace nikdo nesmí vynášet z firmy ven.

Ředitel společnosti Lear Petr Buček však považuje obavy zaměstnanců za zbytečné. „Je pravda, že máme omezenou výrobu pro letní čas. Po létě se ale vše vrátí do normálních kolejí. Nestavěli bychom novou halu, kdyby to s výrobou a se zaměstnanci bylo nahnuté,“ ujistil Buček.

Firma se podle něj rozrůstá a v blízké budoucnosti otevře další čtyři tisíce metrů čtverečních.

Obavy dělníků zatím nesdílí ani ředitel vyškovského úřadu práce Jan Marek. „Lear je kvalitní a silná firma. Úspěšně s námi spolupracuje. Podle mých informací mají v současné době přes čtyři sta zaměstnanců. Brzy otevře nové pracovní prostory. Právě pro tuto nemalou investici ji vidím jako perspektivního partnera na trhu práce,“ prozradil Marek.

I kdyby k nějakému propouštění došlo, podle šéfa úřadu práce je pro dělníky na Vyškovsku volných míst dost. „V současné době máme šest set padesát volných pracovních míst, takže můžeme nabídnout kvalitní zaměstnání komukoliv. Pomůžeme rádi každému, kdo se na nás obrátí. To se konec konců potvrdilo i při nedávném uzavření podniku Jitona v Rousínově,“ prohlásil Marek.

Navzdory tomu, že se v poslední době na vyškovský úřad práce přihlásili noví uchazeči o zaměstnání, s mírnou nezaměstnaností to ani trochu nepohnulo. V červnu se zastavila na třech celých sedmi procentech a stejným číslem se instituce chlubila i v červenci. Stále si tak drží prvenství v celé jižní Moravě. Nejhůř je na tom Hodonín s vyšší než devíti procentní nezaměstnaností.