Jaký proto bude letošní plán oprav, to jihomoravští silničáři zatím nevědí. „Zatím čekáme na vyjádření Jihomoravského kraje, zda nám přidělí nějaké peníze na investice. Předpokládáme, že na škody po zimě, která byla letos extrémní, nějakou sumu přidělenou dostaneme, ale její výši zatím nedokážu upřesnit," uvedl vedoucí technickosprávního úseku vyškovských silničářů Jan Olejníček.

O místech, kam by peníze investovali, však už mají silničáři jasno. „Připravujeme například sanaci mostu přes železniční trať ve Vyškově a také máme v plánu dokončit opravu vyškovského průtahu městem v části od křižovatky s Žižkovou ulicí po most. Zatím jsme ve fázi projekční přípravy," řekl Olejníček.

Tou nejzásadnější investicí však letos měla být kompletní rekonstrukce průtahu mezi Rousínovem a Tučapy. Termín začátku prací se však posouvá. „Stále ještě čekáme na vyjádření z Regionální rady regionu soudržnosti Jihovýchod, odkud máme čerpat dotace," připomněl vedoucí silničářů.

Momentálně proto jihomoravští silničáři zpracovávají projektovou dokumentaci pro výběrové řízení na zhotovitele. „To by mělo být uzavřené někdy v září, následovat bude podepsání smlouvy a pak už by mohly začít přípravné práce," plánuje Olejníček.

Rekonstrukce tak oproti původním předpokladům začne až koncem roku, a to ještě jen spíš symbolicky. „Přípravné práce se budou zřejmě týkat kruhového objezdu v Rousínově, kde je potřeba udělat přeložky inženýrských sítí. To hlavní se ale určitě začne dělat až příští rok," doplnil Olejníček.

Posouvání termínu nijak netěší starostku Komořan Marii Šimáčkovou. Právě Komořany totiž na rekonstrukci čekají snad nejvíc z dotčených obcí. „Situace je tu skoro katastrofální. Na silnici jsou vyjeté obrovské koleje, ve kterých se drží voda. Když jde člověk po chodníku, je skoro pravidlem, že ho projíždějící auta postříkají. Navíc tu je velký provoz přetížených nákladních aut," postěžovala si starostka.

Kromě opravy povrchu má na silnici díky rekonstrukci vzniknout také řada bezpečnostních prvků, jako například ostrůvek při vjezdu do Tučap z kopce směrem od Vyškova. „Z kopce to každý rozjede a auta tu běžně jezdí šedesát nebo sedmdesát kilometrů za hodinu. Málokdo jede předepsanou padesátkou, ani kamiony ne," podotkl už před časem starosta Tučap Miloslav Brandýs.

Na začátek oprav čekají také v Rousínově. Město totiž v souvislosti s nimi plánuje investovat do rekonstrukce chodníků po obou stranách průtahu.