Jak zmínil, prach usedá například na zaparkovaná auta. „Jde v podstatě o brusný materiál, který poškozuje lak a rozhodně neprospívá ani fasádám domů. Co je ale nejdůležitější, je zdravotně škodlivý," poukázal Vrcha.

Přitom podle něj existuje jednoduché řešení, jak nadměrnému prášení v ulicích města zabránit: používat bezprašné brusky.

PŘÍMO DO SMLOUVY

Těch je na trhu, jak tvrdí, bezpočet. „Jenže to by objednatel, kterým je město, muselo podobným důsledkům předcházet například tím, že by do uzavíraných smluv o dílo dalo podmínku, že při broušení zámkové dlažby v ulicích města je nezbytné používat bezprašné brusky. Nechápu, že nikoho z příslušných zaměstnanců úřadu takové řešení nenapadlo," divil se Vrcha.

Mluvčí města Dana Ryšánková ujistila, že práce na chodníku v ulici už končí. „V jejich průběhu kolegové reagovali na aktuální situaci na místě. Byli také v kontaktu s místními obyvateli a jejich podněty i vlastní zjištění okamžitě řešili s dodavatelskou firmou. Co se týká prašnosti z brusek, vedení města projedná spolu s investičním odborem možnosti zakotvení používání těch bezprašných do podmínek výběrových řízení," vzkázala Ryšánková.

Jak ale podotkla, je pak pravděpodobné, že se podmínka odrazí v ceně stavby.