„S vedením Rousínova debatujeme na toto téma už asi od listopadu loňského roku. Jak konkrétně případná smlouva mezi obcemi bude vypadat, ještě nelze říct, každopádně výsledkem by mohl být systém, kdy by strážník zajížděl do vesnic na požádání starosty. Ty by se pak na financování policie podílely," uvedl starosta Habrovan Radoslav Dvořáček.

Kromě Habrovan o služby strážníka stojí také třeba Podbřežice nebo Komořany. Zájem naopak zatím neprojevily Olšany, a to údajně s odkazem na víceméně výjimečný stav, který v obci způsobuje stavba kanalizace.

Starosta Podbřežic Radovan Brtník připomněl, že projednávaný záměr souvisí i se zrušením obvodního oddělení policie v Rousínově. „Společný strážník v rámci mikroregionu bude mít podle mě hlavně preventivní funkci. Pravidelná kontrola vesnice a jejího okolí snad poslouží i ke snížení počtu černých skládek. Obce můžou využít strážníka také v případě zatoulaných zvířat, rušení nočního klidu nebo u problémů s parkováním," vyjmenoval Brtník.

V Habrovanech může podle starosty strážník pomoci v otázce problémové mládeže nebo pejskařů, kteří po svých mazlíčcích neuklízí. „Také nás trápí například průjezd těžkých aut, která přes obec jezdí především kvůli kamenolomu v Olšanech, navzdory omezení na tři a půl tuny. V některých obcích kvůli podobným věcem budují například kamerové systémy. I my o tom uvažujeme, ale je to otázka budoucnosti," poukázal Dvořáček.

Podle rousínovského strážníka Petra Minaříka věc záleží především na domluvě vedení obcí. Sám zatím osobně absolvoval pouze jedno jednání s předsedou Bezpečnostně právního výboru Habrovan.

Vyjádřil se nicméně k možnosti posílení městské policie o druhého strážníka, o níž rousínovská radnice už informovala. „Tato otázka pochopitelně s rozšířením působnosti městské policie také souvisí. Za sebe můžu říct, že bych kolegu strážníka, který by měl například zkušenost s působením u policie, s radostí přivítal. A to i v případě, kdyby se o rozšíření naší působnosti nejednalo. Druhý strážník by byl platný například kvůli možnosti společnému výkonu služby na nočních směnách, a střídání se na denních směnách," sdělil Minařík.

0,5Jedna z projednávaných možností podílení se okolních obcí na spolufinancování rousínovské městské policie počítá s avizovaným rozšířením jejího sboru na dva příslušníky. „Pokud by v Rousínově byli dva strážníci, okolní obce by hradily například polovinu nákladů na jednoho," naznačil starosta Habrovan Radoslav Dvořáček.