Dvaadvacet a půl tisíce korun, tolik činí průměrný plat v České republice. I když je to oproti loňskému roku více o 10,4 procenta, ve skutečnosti lidem v peněženkách tolik nezůstane.
Reálné mzdy, tedy to, co si můžeme za svou výplatu koupit, rostly jen o 2,8 procenta, což je druhá nejnižší hodnota za poslední dva roky. „Pokles růstu průměrných mezd koresponduje s tím, že česká ekonomika zpomaluje,“ říká analytik Volf.
„Důležitější ale je, zda mzdy korespondují s růstem produktivity práce. Pokud mzdy porostou rychleji než produktivita, bude to mít na ekonomiku negativní dopad. Samozřejmě že lidé budou mít více na páskách, ale zároveň to bude mít vliv na inflaci,“ poznamenal.
Rozdíly mezi vysokými platy v hlavním městě a výrazně nižšími platy v regionech se podle něho nikdy nesmažou. Mohou se ale zmenšit.
„Pomyslné nůžky mezi kraji a Prahou se mírně zavírají, ale stav, kdy by se úplně zavřely, zřejmě nikdy nepřijde. Tyto rozdíly budou vždycky,“ odhaduje Volf.
A zároveň dodává: „Praha má totiž to štěstí, že do ní zamířila celá řada bohatých zahraničních firem, které si mohou dovolit zaplatit kvalitní zaměstnance. Ti se do české metropole stahují jak z okolních měst, tak i ze vzdálenějších regionů.“