„Ke čtrnáctému lednu bylo v okrese Vyškov očkování proti prasečí chřipce aplikováno sto deseti lidem,“ vypočítal mluvčí Jihomoravského kraje Jan Chmelíček.

Samozřejmě se jedná o rizikové a chronicky nemocné pacienty. Nicméně i to je na jeden okres, ve kterém v minulém roce podle Českého statistického úřadu žilo okolo devětaosmdesáti tisíc lidí, málo. Znamená to, že se v okrese nechal proti prasečí chřipce očkovat každý osmistý třináctý člověk. Přibližně sto deset obyvatel má například obec Kožušice.

Lidé se chřipky jednoduše přestali bát. „Nyní máme prakticky zanedbatelný výskyt nových případů. Chřipka odeznívá. Ale může se vrátit, o její zákeřnosti se můžeme ještě přesvědčit na vlastní kůži. Může kolovat mezi lidmi a pozvolna posilovat,“ varoval náměstek zdravotní péče vyškovské nemocnice Stanislav Boček.

Ten patří k lékařům, kteří podporují očkování proti viru. „Lidé nemají důvod se očkování bát. Chrání jejich životy a bez něho může mít průběh chřipky vážné následky,“ doplnil Boček. Podle něj jsou s očkováním na řadě studenti lékařských fakult.

Dá se ale očekávat, že vzhledem k malému zájmu rizikových skupin, nabídnou zdravotníci vakcínu velmi brzy široké veřejnosti. „To víte, že to tak dopadne. Co by s očkovacími látkami dělali, když jsou jich plné sklady a stály nemalé peníze? Každý praktický lékař dostal pro své pacienty deset dávek, teď už zájemci musí chodit do očkovacích center. Jediné očkovací centrum v okrese je momentálně na plicní ambulanci vyškovské nemocnice. Uvidíme, jak to bude vypadat dál,“ uvedla praktická lékařka Blanka Chaloupková z Vyškova. Ta samozřejmě dál předepisuje pacientům doporučení, s kterým pak mohou jít právě do vyškovského očkovacího centra.

Pokud by se během zimního období oteplilo, může se virus dobře šířit. Kdyby pak nastoupila druhá vlna nákaz, může být poptávka po očkování velká.

Ale tomu příliš nevěří ani samotní lékaři. „Nevím, jestli se lidé budou chtít nechat očkovat. Dost to celé utichlo. I my jsme měli na začátku obrovské množství zájemců, ale pak jsme svých deset dávek použili s odřenýma ušima,“ popsala Chaloupková.

Lidé jejímu názoru jen přitakávají. „jelikož máme v rodině zdravotníky, kteří mi očkování nedoporučili, tak se proti prasečí chřipce očkovat rozhodně nebudu,“ svěřil se Jan Kremlička z Vyškova.

Samotné očkování hájí Boček. „S očkováním je to složitější. Jedna očkovací ampulka je pro deset lidí. Praktický lékař si tak objednal deset svých rizikových pacientů a třeba den před očkováním jeden z nich zavolal, že o vakcínu zájem nemá. V tu chvíli musel lékař hledat dalšího zájemce. Třeba i u jiného obvoďáka. Vakcíny, které mu zbyli, pak posílal do našeho očkovacího centra,“ vysvětlil Boček.

Na začátku prosince minulého roku mělo hned pět pacientů vyškovské nemocnice podezření na prasečí chřipku. Nemocnice proto tehdy okamžitě zakázala návštěvy pacientů.