Sběratel se od mládí věnuje sportovní střelbě hlavně s historickými zbraněmi. Začínal prý jako každý jiný kluk z vesnice se vzduchovkou a doma vyrobeným terčem.

„Ze vzduchové pušky už dnes nestřílím. Perkusní revolver a pistole, to je moje nejoblíbenější disciplína. Jde o historické zbraně, které se nabíjí zepředu černým prachem. Dnes se s nimi střílí závodně. Výhry v takových soutěžích beru jako samozřejmost,“ směje se Málek.

Střílet se naučil ve Svazarmu, ale největší podíl na jeho zdatnosti má podle jeho slov Jiří Loukotka z Vyškova. „Je to můj vzor a také učitel. Mezi střelci mu nikdo neřekne jinak než „Perkusní dědek“. Jako člověka si ho moc vážím,“ přiznává Málek.

Právě „Perkusní dědek“ Málka zasvětil na lulečské střelnici do závodního střílení historickými zbraněmi. Dnes je prý trochu nešťastný, když ho žák na závodech překonává. „Ale říká, že je to pro něj obrovská pocta jako pro učitele,“ vzpomíná s úsměvem Málek.

Se svými nejoblíbenějšími zbraněmi se chystá vyrazit na mistrovství České republiky. Předpokládá, že se umístí dobře. „Vloni jsem v Uherském Ostrohu střelil šestadevadesát bodů ze sta. A nedávno na oblastní vyškovské lize zase osmadevadesát bodů, to znamená dvě devítky. A to by stačilo na titul mistra republiky,“ vysvětlil svoji naději.

Skromnost mu však nechybí. Myslí si, že není takový talent jako někteří jeho kamarádi, ale tvrdě trénuje. Jenom už nemůže chodit třikrát týdně na střelnici, aby si udržel kondici. Má i jiné povinnosti. „Jsem tak trochu na půl úvazku na mateřské,“ hrdě hlásí a dívá se na batolícího se syna.

„Předloni a ještě vloni jsme objeli snad každičký závod, například Plzeň nebo Karlovy Vary. Rodina si mě proto moc neužila. Musím svůj čas začít dělit spravedlivěji,“ přiznal Málek.

Ještě dodal, že každý závod vydá za víc než deset tréninků. „Jde o nádherné chvíle, atmosféra, napětí a samozřejmě touha po vítězství. Ale taky strašně vyčerpávající,“ hodnotí Málek.

Přiznává, že se mu proto také někdy stane, že zastřílí slabý výsledek. Ale úspěchy prý převažují. Vyhrál letošní zimní ligu ve Slavkově u Brna i jarní cenu pistolářů v Hodoníně. „Na střílení se člověk musí naprosto perfektně soustředit, není to jako jiný sport, kde vytrénovaná fyzička má k úspěchu blíž. Tady vše rozhodne jediný okamžik. Střelec se musí maximálně upnout na výstřel,“ popisuje Málek.

Lea Navrátilová