Když chce Jana Nováková z bučovické místní části Vícemilice vzít děti a psa na procházku, musí se obrnit trpělivostí. V cestě do přírody jí stojí velká překážka: mezinárodní silnice vedoucí obcí zvaná místními „padesátka“. A na ní nekonečné kolony aut. Ve vesnici přitom není jediný přechod pro chodce.

„Je tu velice silný provoz. Všechny kamiony, které jedou přes Bučovice na Uherské Hradiště, musí projet i přes Vícemilice. Hlavně kvůli dětem bych přechod pro chodce rozhodně přivítala,“ řekla Nováková.

Podle bučovické starostky Šárky Šilerové se už jeví naděje na zlepšení současné neúnosné dopravní situace. „Od března bude tato silnice uzavřená kvůli opravám. Přechodně tak dojde ke zklidnění dopravy. Poté by i ve Vícemilicích měl vzniknout nový přechod,“ informovala Šilerová.

Dopravní tepna vede i přes Nesovice. „Dva přechody nám vloni zrušili. Ty dva, co zbývají, jsou ve velice špatném stavu. Zebra na silnici je téměř nečitelná. U okrajů jsou hrby a kaluže. Silničáři se hádají s dráhou, komu pozemek patří. A náprava žádná,“ zlobil se nesovický starosta Vítězslav Reška.

Jeden přechod je u autobusového nádraží naproti benzinky. Silničáři ho budou posouvat blíž k Nevojicím, takže snad lidé nebudou tolik riskovat přebíhání kolejí. Pro Nesovice je ale alfou a omegou mezinárodní silnice.

Přejít přes ni znamená podle místních hazard se životem. I v Nesovicích se ale blýská na lepší časy. Nebezpečnou křižovatku s vlakovým přejezdem by do dvou let mělo ředitelství silnic a dálnic zpřehlednit.

A vybudovat také nový přechod, který bude odpovídat současným dopravním předpisům. „Na tak frekventované silnici nemůže být přechod nikdy úplně bezpečný. Ale doufám, že ten nový bude pro lidi bezpečnější,“ věří nesovický starosta.

Starosti s „padesátkou“ potvrzuje i brankovický starosta Josef Hlaváč. „Frekvence dopravy je doslova katastrofální. Jedna kolona se nasbírá přes Bučovice, do protisměru jede kolona od Buchlovských hor. Mezi nimi proběhnout je téměř nemožné,“ tvrdí starosta.

Po celé délce obce se sice nacházejí tři zebry, ale nejsou zrovna ideálně umístěné. „Například hned ta krajní je mezi dvěma zatáčkami. Jen náhodou se tu doposud nikomu nic nestalo,“ podělil se o názor třeba Josef Maincl z Brankovic.