Minulý týden si jeden Vyškovan vyrazil na nákup do supermarketu. Když ale chtěl zaplatit u pokladny, zjistil, že přišel o peněženku, kterou měl v kapse zimní bundy.

„Muž přišel o tři a půl tisíce korun, platební kartu a osobní doklady,“ uvedl mluvčí vyškovské policie Petr Nečesánek a potvrdil, že se muž podle všeho stal obětí kapsáře. Těm teď před Vánocemi, kdy lidé u sebe nosí větší částky peněz, berou útokem obchodní domy a tlačí se ve frontách, začínají pravé žně.
Kapsářům usnadňuje práci lidská nepozornost. I přes neustálé varování policistů nosí lidé stále peněženky po kapsách, v batohu na zádech, v rozepnutých kabelkách, nebo nechávají tašky na nákupním vozíku.

Stačí pak jen chvilka, kdy se zákazník zahledí do regálu a kabelka či peněženka zmizí. „Krádež bývá blesková a nepozorovaná. Okradený ji často zjistí až mnohem později,“ uvedl Nečesánek.

Krade se jak v obchodech, tak i na parkovištích. „Především supermarkety jsou ve Vyškově místa, která lákají zloděje nejčastěji. Je třeba nenechávat věci v autech, dávat na své věci neustále pozor, nevzdalovat se od vozíku,“ doplnil radu velitel Městské policie ve Vyškově Petr Sedláček.

Ve vyškovském Albertu podobným způsobem přišla o kabelku těsně před Vánocemi Eliška Růžičková z Vyškovska. „Probírala jsem se zbožím v regálu. Musela to být jenom chvilka. Kabelka, kterou jsem měla ve vozíku, byla pryč. A s ní několikatisícová částka na dárky, veškeré doklady, platební karta, klíče od auta, mobilní telefon a dokonce i vkladní knížka, naštěstí na heslo. Byly to neradostné Vánoce, plné vyřizování po úřadech, na policii, v bance,“ vzpomínala okradená žena.

Policisté i vyškovští strážníci se podle svých slov snaží, aby v okresním městě proběhly svátky co nejklidněji. Taktika střídavých služeb se jim osvědčila už v loňském roce. „Letos stejně jako minulý rok budeme mít u vyškovských supermarketů zvýšený dohled. Podle všeho půjde o podobný systém jako vloni, kdy každou sudou hodinu objížděli parkoviště naši strážníci a každou lichou hodinu státní policisté. Díky tomu, že uniformy a policejní auta byly hodně vidět, ubylo krádeží. Například vloupání až do nového roku nebylo ani jedno,“ uvedl Sedláček.

Tomu a jeho podřízeným začíná náročnější služba už dnes. „Nastávají mikulášské trhy na Masarykově náměstí ve Vyškově. Nejenže budeme regulovat dopravu prodejců v časných ranních hodinách, ale především budou hlídky takřka neustále přítomné na náměstí. Viditelné uniformy obvykle kapsáře a zlodějíčky spolehlivě odradí,“ doplnil Sedláček.

Ten potvrdil, že v předvánočním období se prudce zvyšuje i počet drobných krádeží z regálů obchodů. Nejčastěji jde o voňavky a alkohol. Díky skrytému kamerovému systému v supermarketech však ostraha v drtivé většině případů zloděje odhalí.