Právě naopak. Svou originalitou upoutá pozornost a zájem diváka. Ten brzy odhalí, že portrét prochází nenápadnou, ale zásadní metamorfózou. Teprve dvaadvacetiletá Brňanka Lucie Nguyenová svou první autorskou prezentaci nazvala výstižně Proměny.

„Pro Vyškov jsem připravila soubor patnácti snímků, které vznikly v loňském roce. Inspirovala jsem se školním projektem nazvaným Print screen. Jednoduše řečeno, jde o tlačítko na klávesnici, které vytiskne to, co vidíte na monitoru. Na toto téma jsem vymyslela Proměny,“ řekla autorka.

Myšlenkou Proměn, které budou v knihovně k vidění do dubna, bylo propojení klasické a digitální fotografie pomocí zastaralého typu monitoru stolního počítače. Přes tento monitor fotografie procesem postupného kopírování vznikly.

„Postupovala jsem tak, že jsem originální černobílý negativ portrétu o velikosti čtyři krát čtyři centimetry naskenovala a zobrazila na celé ploše monitoru. Poté jsem obraz na ploše monitoru vyfotografovala digitálním fotoaparátem a následně bez úprav vytiskla. Výslednou fotografii jsem opět naskenovala a vyfotila z obrazovky monitoru. A tak jsem postupovala pořád dokola,“ popsala svou práci Nguyenová.

Přítomnost digitalizace je cítit prostřednictvím ruchů a frekvenčních pruhů, které se na fotkách zobrazují v různém rytmu a barevném provedení. Ruchy se postupně násobí. „Každý fotka vychází z té předchozí. Divák může pozorovat vývoj obrazu, který díky úbytku kvality způsobeného kopírováním postupně úplně zmizí,“ dodala Nguyenová.

Autorka se zatím zúčastnila pouze několika školních výstav. Její osobitý způsob vyjádření můžou diváci jako první vidět ve Vyškově díky profesionálnímu fotografovi a grafikovi Jiřímu Foltýnovi, který je organizátorem výstav v Galerii v rohu. Tomu nadějnou fotografku doporučil dívčin profesor z brněnské střední školy uměleckých řemesel, kde Nguyenová studovala obor užitná fotografie a média.

„Lucie teprve hledá „svoje“ téma. Díky absolvování odborného studia musela chtíc nechtíc vyzkoušet všechny tradiční žánry fotografie. Zatím ji nejvíce láká oblast portrétní a módní fotografie, které se za sto sedmdesátiletou existenci tohoto média věnovala celá řada nejvěhlasnějších fotografů a stále je pro každého autora výzvou,“ uvedl o Nguyenové Foltýn.

Mladá umělkyně v současné době studuje zlínskou univerzitu, obor reklamní fotografie. „Věnuji se hlavně školním úkolům. Na vlastní tvorbu moc času není,“ lituje dívka. Přesto se studiu věnuje ze všech sil. „Myslím si, že reklama má budoucnost. Konkurence je sice veliká, ale když si člověk jde za svým, tak určitě uspěje,“ dodala s úsměvem Nguyenová.