„Protože v Kobeřicích jsou folklórní tradice bohatě udržované, požádal mě vicekonzul Generálního konzulátu České republiky na Ukrajině, abych zajistil ukázky, které by tyto tradice pomohly přiblížit. Zároveň jsem jako starosta obce výstavu zahajoval a naši obec představil,“ řekl kobeřický starosta Milan Piták.

Zlatým hřebem výstavy jsou ukázky z kobeřických hodů. Jednak formou sestřihu z filmů natočených při uplynulých hodech, ukázkou kobeřického práva, ale hlavně vystavením devíti lidových krojů. „Sedm jsme nastrojili na figuríny, dva dětské jsme rozložili po jednotlivých částech, aby bylo vidět, z čeho se kroj skládá a jak se obléká. Toto „rodinné stříbro“ na výstavu zapůjčili naši známí. Návštěvníci žasli nad tím, že kroje jsou skutečně „živé“, že se nejedná o muzejní exponáty, ale o kroje, které jsou stále při hodech používané,“ popsal výstavu Piták.

Kobeřice dále v Doněcku představují pohlednice, letecké snímky, knihy, ukázky velikonočních a vánočních tradic jako hrkací vozík, pomlázky, perníčky, adventní věnce, vánoční stromek s tradičními háčkovanými a slaměnými ozdobami. To vše rozložené na ručně vyšívaných ubrusech Pitákovy babičky a maminky.