Akce "Tenkrát ve Slavkově" se účastní také Ivan Vystrčil ze spolku Acaballado, který se podílí na její organizaci. Plnohodnotný program uplynulé roky znemožňovala protiepidemická omezení. „Tím, že jsme si v době covidových opatření vždy připravili náhradní program, ať už ve formě online akce či sousedské verze vzpomínkových akcí, mi přerušení nějak nepřišlo na mysl. Je však pravdou, že plnohodnotná "živá" verze, setkání s přáteli a vůně svařeného vína, či střelného prachu při ukázkách, je přesně to koření, které nás všechny, co se zajímáme o historii nejvíce přitahuje,“ uznává Vystrčil.

S přípravami má už velké zkušenosti. „Vzhledem k tomu, že už to děláme dlouhé roky, nebyly nijak zvláště náročné. Máme sehraný tým, kde přesně každý ví, co má za úkoly. Složitější bylo zabezpečení nákladů, protože hlavní partner, což je Jihomoravský kraj, letos postupoval obzvláště zmatečně a nakonec se rozhodl, že podpoří jenom některé organizátory a některé vůbec. I s tím jsme se ale vypořádali a díky silnému strategickému partnerovi je letošní program zajištěný v plné šíři tak, jak jsme byli navyknutí z minulosti,“ popisuje Vystrčil.

Vrcholem sobotního programu byla noční bitva v zámeckém parku.
Napoleon v bitvě u Slavkova po letech omezení: podívejte se, jak letos vypadala

Rozsáhlý jarmark obsazuje v sobotu nejen Palackého náměstí, ale zasahuje i do Husovy ulice nebo zámeckého nádvoří. „Měli jsme potvrzeno 270 stánků. Jsou to převážně řemeslníci, farmáři nebo rukodělní výrobci. Samozřejmostí je i občerstvení,“ komentuje mluvčí slavkovské radnice Veronika Slámová.

Centrum města zaplňují zástupy lidí, po celý den jich sem míří tisíce. „Očekáváme, jako vždy v minulosti, více než deset tisíc návštěvníků této akce. Dle odezvy je zřejmé, že tato událost je i nadále velkým lákadlem pro širokou veřejnost. Celá série vzpomínkových akcí na Bitvu tří císařů má obrovský potenciál pro turistický ruchu a věřím, že i nadále bude vrcholem bohaté nabídky cestovního ruchu v celém regionu,“ hodnotí ředitelka Zámku Slavkov Eva Oubělická.

Václav Vydra

Účastníci si užili brzo odpoledne například program Koně v proměnách staletí. V parku je provázel populární herec Václav Vydra historií koní ve válečných konfliktech od dob římské říše, přes středověké templáře nebo třicetiletou válku, až po první světovou, která byla posledním velkým válečným konfliktem, ve kterém koně sehráli takto významnou roli.

Václav Vydra je tváří akce už dlouhodobě, vystupuje jako plukovník Thentiéle. Podobné události vyhledává i jindy v roce. „Každoročně se zúčastním i rekonstrukce bitvy na Bílé hoře. Je krásná, určitě doporučuji každému, kdo se tam v polovině září dostane. Přivedla mě k novému náhledu na tuto dobu,“ uvažuje herec.

Napoleonská vojska bojovala také v Kučerově.
Na kučerovské návsi se střetli vojáci. Obec vzpomněla na napoleonské války

Své umění předvádí také bubeníci nebo dragouni. Ti si mezi sebe dokonce berou dobrovolníky, kteří tak na vlastní kůži zažívají zábavnou variaci na základy výcviku, který museli všichni noví branci ve válečných dobách absolvovat.

Letos pořadatelé lákají na novinku v podobě závěrečného večerního programu. „Bitevní ukázku završí multimediální světelná show na našem zámku,“ říká ředitelka Oubělická. Večerní bitevní ukázka začíná jako zlatý hřeb nabitého sobotního programu o půl osmé večer v zámeckém parku, zúčastní se jí vojáci francouzské i rusko-rakouské armády. Světelná show na ni naváže od dvacáté hodiny na průčelí barokního zámku.