Nově vydlážděné cesty, silnice, možná i sousoší. Takzvané předzámecké zahradě ve Vyškově chce dát radnice moderní tvář. Ale zřejmě za cenu kácení půlstoletí starých douglasek, kaštanů a lip.

„Ve Vyškovském zpravodaji vyšel plánek, podle kterého to vypadá, že tam dojde k rozsáhlým úpravám. Bojím se, že pokácí i staré stromy. Sice prý vysadí novou zeleň, ale to je nedostačující. Stromy jsou zdravé, ničemu nevadí. Nevidím tedy důvod ke kácení,“ řekl například Jan Buřival, který se na nádvoří denně dívá ze svého pracoviště v muzeu. Jako botanika a odborníka na životní prostředí se ho prý jakékoliv zbytečné ničení zeleně obzvlášť dotýká.

Mluvčí vyškovské radnice Dana Bednářová potvrdila, že některé stromy se nevyhnou kácení. Kterých se zásahy dotknou a v jaké míře, určí až projektová dokumentace. Ta se bude zpracovávat v letošním roce.

„Na začátku dojde k odstranění stromů, jež budou překážet plánovaným cestám. Poté vysadíme novou zeleň, například husté keře, aby odclonily sportovní areál. Teprve poté řemeslníci odstraní vegetaci, která není pro toto místo typická nebo vhodná,“ informovala Bednářová.

Jako projektanta vybrala rada vyškovskou firmu Archa. „Budeme trvat na tom, aby se co nejvíc snažil zachovat vzrostlé stromy,“ slíbil vyškovský starosta Petr Hájek. Cílem úprav předzámecké zahrady je zejména zklidnění této hlavní vycházkové trasy z centra města směrem k zooparku. „Je už ve špatném technickém stavu a potřebuje regeneraci,“ dodala Bednářová.

Podle plánu cestu od průjezdu až ke vchodu muzea včetně muzejního nádvoří řemeslníci vydláždí. Cesta poslouží jen pěším. Muzeum získá novou silnici z Hřbitovní ulice. Nově počítá radnice také s vybudováním cest pro chodce, které povedou předzámeckou zahradou. „Bude tam pravděpodobně i nové sousoší, ale to ještě budeme řešit,“ doplnila mluvčí.

Výrazných stavebních úprav by se měl dočkat i domek vedle vstupu do zámecké zahrady. Radnice tam mimo jiné plánuje stavbu veřejného WC a možná i koutek pro kojence a malé děti.

Podle odhadu zastupitelů bude přestavba stát kolem dvaceti milionů korun. Město se bude snažit získat nejméně tři čtvrtiny této částky ze státních dotací.