Volba pro město v protikladu k situaci před čtyřmi lety zúročila své vítězství v komunálních volbách v Bučovicích. Po hlasování na včerejším ustavujícím zasedání nového zastupitelstva převzala vedení města. Dosavadní koalici socialistů s ODS tak vystřídá její vláda spolu s lidovci a Věcmi veřejnými.

Starostou se stal lídr sdružení Volba pro město Radovan Válek. „Lidé si mě zvolili, tudíž budu vstřícný a otevřený vůči každému, kdo se na mě s radou, prosbou či návrhem obrátí,“ pronesl v závěrečné řeči ustavujícího zastupitelstva nový starosta.

Post jediného místostarosty byl svěřen Jiřímu Horákovi z KDU – ČSL. Ustavující zastupitelstvo jednomyslně zrušilo místo druhého uvolněného místostarosty. Právě zvolení mladého člena KDU – ČSL na místo místostarosty se považuje za překvapení. „Spíš než radost cítím velkou zodpovědnost. Přednáším sociologii na Univerzitě Palackého v Olomouci. Než nastoupím na úřad, chtěl bych dokončit semestr. Dálkově bych si rád dodělal doktorát. Doufám, že se mi budou v politické sféře hodit znalosti z personalistiky, kterou jsem studoval,“ přiblížil své čerstvé dojmy nový místostarosta Jiří Horák.

Do městské rady byl ještě zvolen lidovec Petr Obruča, Miroslav Bílek z Věcí veřejných a Jana Vlachová ze sdružení Volba pro město. Odstupující starostka Šárka Šilerová se dlouho po ukončení zastupitelstva v nabitém sále Katolického domu nezdržela. „Budu se nadále chovat jako zastupitel, který hájí zájmy lidí.“ uvedla Šilerová. Na otázku, jakému zaměstnání se hodlá věnovat po předání žezla na úřadu, odpověděla: „Je to pouze má soukromá záležitost.“

Bývalý místostarosta už existenční starosti řešit nemusí. „Mohl bych už jít do důchodu, ale pravděpodobně ještě od začátku příštího roku obnovím advokátskou praxi,“ prozradil odstupující místostarosta kandidující za ČSSD František Šujan. Nové vedení by se mělo držet stanov koaliční smlouvy. V té k zásadním bodům patří zlepšení činnosti Městského úřadu a komunikace s občany. S tím úzce souvisí snaha získávat dotace z různých zdrojů na podporu školství, kultury a cestovního ruchu.

Koalice by v následujícím období měla prosadit řešení strategie dopravy ve městě – vedení silnice I/50 či budování cyklostezek. Bude se snažit zlepšit činnosti společností zřízených městem, například provoz Technických služeb. Všechny strany ve vedení města se také shodli na potřebě spravedlivějšího přerozdělování peněz mezi městské části. V neposlední řadě by nové vedení mělo oživit městskou zeleň, kulturu a sport

Ustavující zastupitelstvo se oproti předpokládanému datu o více jak dva týdny zpozdilo. Z důvodu žaloby proti průběhu voleb, kterou podalo poražené Sdružení nestraníků. To chtělo znovu přepočítat volební lístky, poněvadž v zastupitelstvu nezískala ani jeden mandát. Krajský soud v Brně tuto žalobu smetl ze stolu.