„Vyčíhli si mě, naháněli houkačkou, opřeli mě o kapotu a nasadili pouta,“ svěřil se Hlásenský. Incident se odehrál už v srpnu. V těchto dnech Hlásenský vyvěsil za výlohu prodejny s knihami na Masarykově náměstí ve Vyškově výzvu, ve které apeluje na Vyškovany s prosbou o pomoc. „Braňme svobodu slova a právo na informace,“ hlásají první řádky letáku.

Hlásenský ve svém prohlášení žádá starostu Vyškova Petra Hájka o vydání videozáznamu, který celou událost zachycuje a který pořídily kamery vyškovské městské policie. „Obdržel jsem od pana Hlásenského e-mail s touto žádostí. Musel jsem mu odpovědět jediné. Záznamy městské policie jsou interní záležitostí, pomáhají při vyšetřování skutků ublížení na zdraví, majetku a tak dále. Rozhodně nejde o veřejně přístupný materiál,“ vysvětlil Hájek.

Starostova slova potvrdil i velitel vyškovských strážníků. „Záznam uchováváme a samozřejmě ho poskytnu příslušným orgánům činným v trestním řízení,“ okomentoval situaci před časem Petr Sedláček.

Zároveň zdůraznil, že nahrávku strážníci zálohovali právě na základě Hlásenského prosby. „Vyšli jsme mu tedy vstříc,“ uvedl Sedláček.

Podle něj ve věci neoprávněného zákroku policie proti podnikateli Hlásenskému neprobíhá žádné šetření. O nahrávku by si v takovém případě požádala inspekce ministerstva vnitra nebo státní zástupce. „Vydali jsme ji ale policii, která ji zařadila jako součást trestního spisu ve zcela jiné záležitosti,“ uzavřel Sedláček.

Týden před tím, než měla hlídka vyškovské policie Hlásenského brutálně atakovat, totiž došlo k jiné události. „Byl obviněn z porušování domovní svobody,“ informovala mluvčí vyškovské policie Monika Novotná. S tím ale Hlásenský nesouhlasí. „Chtěl jsem se dostat do bytu, který vlastním. S nájemníkem bytu jsme se pošťuchovali, ale byt je můj majetek,“ stěžoval si Hlásenský.

O tom, že policie jednala nezákonně, byl obchodník s knihami přesvědčený od začátku. Odmítl se proto dostavit na předvolání k výslechu na policejní stanici. „Jasně jsem jim řekl, že nepřijdu,“ nezastíral Hlásenský.

Podat vysvětlení skutečně nedorazil, ani když ho policie předvolala opakovaně ústně i písemně.

Pár dní na to podle Novotné na vyškovského podnikatele narazila hlídka při běžné dopravní kontrole. „Policisté ho vyzvali k přesunu na stanici, na což reagoval nevybíravým způsobem. Z důvodu aktivního odporu ho policisté vytáhli z vozidla, povalili na zem, nasadili mu pouta a předvedli k podání vysvětlení,“ popsala celou akci Novotná.

Po zásahu policie skončil prý vyškovský podnikatel na nemocenské. „Mám nějaké pohmožděniny, ale hlavně jsem utrpěl šok,“ doplnil.