V spoledních letech přibyly v Holubicích desítky bytů. „Soukromý investor už postavil dva bytové domy, třetí dokončuje. Každý z nich má po sedmnácti bytových jednotkách a pokud vím, tak už jsou až na jeden nebo dva případy všechny prodané," nastínil situaci holubický starosta Stanislav Přibyl.

Školská zařízení však teď přestávají stačit. „Mateřská a základní škola v obci v době výstavby s takovým nárůstem nepočítaly. Začínáme se proto blížit limitům jejich obsazenosti," podotkl starosta.

Základní škola už nárůst žáků registruje. „Ve škole jsme měli letos pětapadesát dětí. V příštím školním roce jich bude už devětapadesát, v jedné chvíli to dokonce vypadalo na šedesát. Tím by byla kapacita školy zcela naplněná," informovala ředitelka Základní školy a mateřské školy v Holubicích Milena Vodičková.

Jak bude vypadat budoucnost, zatím neví. „Třídy sice jsou poměrně velké, ale jsme vázaní kapacitou, kterou nám stanovila hygiena, a nemůžeme ji překročit. Je ale možné že bychom se v budoucnu o možném navýšení kapacity pokusili jednat," podotkla ředitelka.

Zatímco do školy se ještě vešly všichni žáci, v mateřince s kapacitou osmatřicet dětí už na některé místo nezbylo. „Nakonec to byly jen dvě děti, zpočátku to ale vypadalo na víc. Přes prázdniny se ale dost často věci změní, takže je možné, že i ty odmítnuté ještě přijmeme. Dá se ale očekávat, že počet odmítnutých se bude zvyšovat," poznamenala Vodičková.

Řešením by mohlo být nové křídlo školky. „V současnosti školka využívá původně bytový prostor, který patří ke škole. V případě stavby nového křídla by ho mateřinka mohla opustit, čímž by ve škole vznikl prosotor pro další třídu. Do školky bychom pak mohli přijmout i padesát dětí," doufá Vodičková.

Staví i v Otnicích

Přírůstek obyvatel očekávají i v jiných obcích na Vyškovsku, například v Otnicích. „Developerská firma připravuje v naší obci výstavbu. Než ale budou domy dokončené, bude to ještě nějakou dobu trvat. Takže teď ještě neznáme možné dopady," řekl starosta Otnic Pavel Prokop.

Zvýšit kapacitu mateřské školky by ale potřebovali i tam. „Přestože se nám podařilo na příští rok vyjednat s hygienou zvýšení kapacity o šest míst, stejně jsme museli pět dětí odmítnout. Udělali jsme to neradi, ale jinou možnost jsme neměli. Jedna maminka si kvůli tomu i podala odvolání ke krajskému úřadu," nastínil situaci Prokop.

Skokový nárůst obyvatel už přitom obec jednou zažila. „Bylo to v roce 2004. I tenkrát jsme řešili problém se školkou. Nakonec se ale všechno podařilo zvládnout. Lidé, kteří se přistěhovali, do naší obce zapadli, jako by tu žili odjakživa. Proto si myslím, že to zvládneme i tentokrát," předpokládá starosta.

V Holubicích kvůli novým domům přibude i hřiště. „Jedno už máme u obecního úřadu. To slouží všem lidem v obci. Investor, který staví bytové domy, k nim ale přistaví hřiště další. Myslím, že využívat ho budou právě lidé, kteří budou bydlet v nových domech, protože je umístěné mezi nimi a lidé z jiné části obce se na něj zřejmě příliš často nedostanou," dokončil holubický starosta Přibyl.