Kdo se dnes nedomluví jedním světovým jazykem, jakoby zaspal dobu. Řada lidí má v létě hodně volného času, a tak si chce doplnit jazykové vzdělání. Nabídka na Vyškovsku je ale dost omezená.

Jen dvě vyškovské jazykové školy vypisují intenzivní týdenní nebo dvoutýdenní kurzy. „Zatím evidujeme pět zájemců do červencových kurzů angličtiny většinou z Vyškova. V této chvíli se nedá zájem studentů předpovídat. Často se hlásí až na poslední chvíli,“ uvedla ředitelka vyškovské jazykové školy Lucie Kotoučová. Přitom pro otevření kurzu postačí už tři zájemci.

Malou poptávku o kurzy pro veřejnost potvrzuje i lektor Petr Lochman z konkurenční jazykové školy ve Vyškově. „Účast je velmi slabá. Na veřejnostní kurzy se přihlásili dosud tři zájemci,“ dodal Lochman.

Jazykové školy z kurzů pro běžné zájemce nevyžijí. Proto nabídku rozšiřují o firemní kurzy pokračující i přes prázdniny. Vysoce motivovaní účastníci těchto lekcí podstupují dlouhodobou individuální výuku. „Za osm měsíců jsem postoupil ze začátečníka na středně pokročilou úroveň. Šest měsíců jsme pracovali v intenzitě sto osmdesát minut dvakrát týdně,“ svěřil se třeba manažer jedné vyškovské firmy Martin Groh.

Přes školní rok vypadá situace s kurzy pro veřejnost lépe. „Jezdí k nám zájemci například z Rousínova, Bučovic, Jedovnic. Věk neomezuje. Učíme dvě čtyřleté děti. Jejich maminky se domluvily, že by chtěly u dětí začít s angličtinou. Nebo se čtyři deváťáci dohodli kvůli lepší přípravě na střední školu,“ doplnil jednatel PM-Lingua Petr Lochman.

O tom, že i lidé na menších městech si dokáží výuku cizího jazyka zajistit v místě bydliště, svědčí aktivita rousínovského klubu maminek Pohádka. S angličtinou tam začínají děti už od tří let odpolední hodinou jedenkrát týdně. Půlroční školné ve výši sto korun je jen symbolické. Také dospělí mají své kurzy pro začátečníky i mírně pokročilé, které pokračují i v letních měsících. Pokud se sejde skupina šesti lidí, zaplatí za hodinu výuky sto korun, ale platí se za deset hodin dopředu. „Zájemci přicházejí do našich kurzů s tím, že znají gramatiku. Umí vyplnit cvičení. Bohužel neumí mluvit, a tak se zaměřuji převážně na konverzaci,“ uvedla rousínovská lektorka Hana Kantorová.

Narozdíl od Vyškova a Rousínova v ostatních městech okresu žádné jazykové kurzy přes léto neprobíhají.
Čeští studenti preferují rodilého mluvčího, aniž by hleděli na kvalitu. Jejich hodinová sazba se pohybuje kolem tří set padesáti korun. Pokud jde o studenta – začátečníka, doporučují pedagogové zvolit českého lektora. Dokáže posoudit, co studentům dělá problémy a odstranit. To rodilý mluvčí, který často neumí česky, nedokáže.

Cena jazykových kurzů na Vyškovsku je výrazně nižší než třeba v Brně. Čtyřicetihodinový cyklus stojí ve vyškovské jazykovce PM Lingua 3570 korun, ve škole Skřivánek 3 800 korun. Naproti brněnská Majda Agency nabízí totéž za 4980 korun.

HANA BAJÁKOVÁ