„S termínem aktuálně počítáme. Úsekem už jezdí autobusy. Ještě mimo vozidla pro stavební práce tam však do dvacátého nemá průjezd povolený nikdo další,“ zdůraznila ve čtvrtek mluvčí Slavkova Veronika Slámová.

Zároveň vyzvala také chodce, kteří se v lokalitě běžně pohybují, ke zvýšené opatrnosti. Úsek je přitom neprůjezdný už od jara. „Čekání ale stálo za to. Na první pohled to vypadá perfektně,“ hodnotil výsledek třeba Marek Sýkora.

V blízkosti přitom pokračují další práce i nad rámec původních plánů. „Týká se to třeba rozkopání části chodníku u autobusového nádraží. Domluvili jsme se na tom s poskytovatelem internetu v souvislosti s pokládáním sítí,“ vysvětlila mluvčí Slavkova.

Zatímco od dvacátého září bude podle dosavadních předpokladů provoz v křižovatce uvolněný, pokračují práce na dalších úsecích průtahu města na silnici III/0501. „Volný bude průjezd na Slovákovu ulici, ale omezený zůstane na ulici Boženy Němcové. Stavaři se následně s pracemi přesunou na Lidickou ulici,“ informovala Slámová.

Harmonogram potvrdili také zástupci kraje. Projekt mají totiž na starosti právě krajští silničáři, se kterými město koordinuje postup. „Dělníci budou po zprovoznění křižovatky pokračovat ve stavebních pracích na Lidické, zatímco pro letošní rok skončí v křižovatce s ulicemi Tyršova, Bučovická a Husova,“ uvedla mluvčí Jihomoravského kraje Alena Knotková.

Příprava na provoz je ale komplikovaná. „Došlo také k vybudování samotného tvaru okružní křižovatky, dopravních ostrůvků a jednotlivých paprsků z betonových obrubníků. Souvisí s tím samozřejmě nezbytné vodorovné i svislé dopravní značení, namontování lamp veřejného osvětlení a důležité terénní úpravy,“ vyjmenovala Knotková.

Završí tak práce započaté začátkem dubna. „Ještě na příští rok následně zůstává oprava zbývající části průtahu v ulicích Špitálská, Kollárova, Slovákova a Bučovická,“ dodala krajská mluvčí.

V součinnosti se silničáři pracuje město na vydláždění zhruba tří kilometrů nových chodníků podél trasy průtahu. Hlavní fázi prací ale dělníci dokončili také na nedaleké ulici Malinovského. Výsledky ocení zvláště školáci s ohledem na to, že v ulici sídlí Základní škola Komenského. „Malinovského ulice ale zůstává stále částečně zašpuntovaná. Týká se to hlavně průjezdu kolem polikliniky,“ dodala mluvčí Slámová.

OKRUŽNÍ KŘIŽOVATKA:

- Stavaři na místě už položili nový asfalt.

- Zprůjezdnění křižovatky je v plánu na dvacátého září.

- Zatím už lokalitou projíždějí autobusy.

- Město vyzvalo k opatrnosti chodce, kteří se v místě běžně pohybují.