„Nejčastější přestupky souvisely s neoprávněným pohybem v prostoru kolejiště. Kontroly však nepokračují jen na velkých nádražích, stranou pozornosti nezůstávají ani stanice a menší nádraží,“ sdělil policejní mluvčí David Chaloupka.

V tomto týdnu tak policisté navštívili mimo jiné například nádraží v brněnských Chrlicích. „I zde přistihli chodce, kteří nerespektovali tabulku se zákazem vstupu a krátili si cestu kolem kolejí,“ doplnil Chaloupka.

Připomněl, že moderní vlakové soupravy, které se po kolejích pohybují velmi tiše, mohou chodce překvapit a tlakem vzduchu snadno vyvést z rovnováhy. „V loňském roce tak pod koly vlaku zemřelo šestatřicet osob, letos už dva lidé,“ shrnul mluvčí.

Tři roky stráví za mřížemi pětatřicetiletý muž z Třebíčska, který od roku 2018 až do loňska týral svou družku. Ilustrační snímek.
Rval družce vlasy a bil ji. Za mříže jde tyran na tři roky, rozhodl soud v Brně

Velký podíl z tohoto čísla zaujímají sebevraždy. „Stále však na železnici umírají lidé zbytečně, jen z nepozornosti a nerespektování pravidel. Policisté ve spolupráci s železničáři proto plánují ve svém působení pokračovat a chtějí tak smutnou statistiku co nejvíce ovlivnit,“ dodal Chaloupka.