Věžová průlezka, tunel, skluzavka, vahadlová houpačka a pružinový koníci. Tato sestava herních prvků stojí od května v přírodním prostoru u zátoky v Lazinově na Blanensku. „Hřiště se už plní matkami s dětmi. Nejvíc jich chodí o víkendu. Dřív v těch místech stálo pár průlezek, ale byly zničené a nevhodné,“ řekl provozovatel nedaleké restaurace Josef Foler.

Do Lazinova zamířila na nové prvky dotace z ministerstva pro místní rozvoj. Stejně tak do devíti dalších obcí v regionu. „Hřiště je v přírodním stylu. Vše je z akátového dřeva,“ přiblížil lazinovský starosta Pavel Novotný.

Ilustrační foto.
Drama se šťastným koncem. Ztraceného tříletého chlapce našli po čtyřech hodinách

Důvodem úpravy hřiště byla podle něj poptávka tamních rodin. „Přibývá nám malých dětí. Herní prvky, které stály nedaleko od současného hřiště, byly staré a nebezpečné. Odstranili jsme je,“ dodal starosta. V blízkosti areálu je zázemí pro rodiče, voda i restaurační zařízení.

Nebezpečné kovové průlezky odstranili i zástupci obecního úřadu v Cetkovicích na Blanensku. „Jednalo se o odložené prolézačky z naší školky. Rozhodli jsme se, že je všechny dáme pryč. Dodáme veškeré nové vybavení a také provazové zábrany kolem hřiště,“ přiblížil záměry starosta Petr Horák.

Nová a obnovená hřiště
BLANENSKO
∙Lazinov – dětské hřiště u zátoky
∙ Cetkovice – obnova hřiště, prvky rozvíjející motoriku
∙ Křtiny – workoutové hřiště pro celou rodinu
∙ Obora – Obnova dvou hřišť

VYŠKOVSKO
∙ Radslavice – odpočinková zóna s herním prvkem
∙ Rašovice – hřiště pro malé děti i mládež
∙ Ivanovice na Hané – víceúčelové hřiště s umělohmotným povrchem

Cetkovické děti se mohou těšit na atrakce rozvíjející motoriku. „Budou tam různé kladiny, sítě, šplhací průlezky a vahadlová a pružinová houpačka,“ vyjmenoval Horák.

Cetkovičtí chtějí stavět co nejdříve. „Na podzim chce mít hotovo. Kvůli dotaci to musíme stihnout do konce roku,“ poukázal. I v Cetkovicích je hlavním důvodem vysoký zájem místních. V nedávné době tam vznikla nová zástavba a přibylo dětí.

Nové hřiště pro venkovní cvičení neboli workout vyroste i u základní školy ve Křtinách. „Moje děti se na ně velmi těší. Tento druh cvičení je dost populární. Navíc bude určené pro celou rodinu,“ řekla Anita Ruby ze Křtin.

Ve Svitávce dokončují novou sportovní halu.
Ve Svitávce dokončují novou sportovní halu. Na konci srpna začne sloužit lidem

Další dvě hřiště zmodernizují v Oboře na Blanensku. „Veškeré vybavení bude z kovu. Se dřevem nemáme dobré zkušenosti. Obnovíme hřiště u školky a v areálu obecního výletního místa. Děti se mohou těšit na nový altán, workoutovou sestavu nebo čtyřmetrovou pyramidu,“ shrnul starosta Josef Alexa.

Bez dotací se museli obejít v Radslavicích na Vyškovsku. „Nedosáhli jsme na ně. Chystáme spíše odpočinkovou zónu s velkým herním prvkem. Areál má rozlohu tisíc metrů čtverečních,“ sdělil starosta Marek Doležal.

Ukrajinští dělníci kosili ohrožené druhy a používali chemikálie v národní přírodní rezervaci Větrníky u Letonic. Situaci prošetřuje inspekce.
Kácení ve Větrníkách? Nikdo nic neporušil, říká inspekce

Státního příspěvku se naopak dočkali v Rašovicích. „Už máme vybranou firmu. Hřiště bude kombinovat prvky pro malé děti i náctileté,“ shrnul starosta obce Jiří Raušer.

Štěstí ovšem neměli žadatelé z Medlovic. „Zůstali jsme pod čarou. Hřiště bez dotací nepostavíme. Musíme ještě letos opravit střechu kaple a chodníky,“ posteskl si medlovický starosta Bohuslav Klemsa.

Ilustrační foto
Rok protikuřáckého zákona: Na pivo chodím dál, ale kouřit jsem přestal, říká muž