Nejedná se pochopitelně o ostrov, na němž skonal Napoleon, nýbrž o vesnici v rumunském Banátu, obývanou českými krajany.

Tato oblast je už dlouhou dobu předmětem Klvačova zájmu, především z hlediska jeho profese environmentalisty.

Publikace na téma českých vesnic v Banátu nepředstavují sice žádnou raritu, avšak doposud se této tematice věnovali autoři spíše z pohledu historického nebo etnografického.

Poprvé se tak čtenář může seznámit s touto oblastí z hlediska životního prostředí, což je vlastně s podivem, neboť zdejší malebná kulturní krajina s relativně zachovalou přírodou představuje unikátní ekologickou a estetickou hodnotu. Kniha nás seznamuje s krajinně ekologickými souvislostmi tohoto území i s českým osídlením s přihlédnutím k hospodaření a životnímu způsobu zdejších Čechů.

Popisované jsou rovněž jednotlivé biotopy v okolí Svaté Heleny – biotop obce, dále sady, polní cesty, pole, meze, louky a pastviny, lada, výmladkové lesy, teplomilné doubravy, bučiny, vody a mokřady, skály, sutě a jeskyně. Poslední kapitola je věnována přírodnímu parku Železná vrata, na jehož území české vesnice v Banátu leží.

Knížka je společným dílem studentů i pedagogů Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně a Mendelovy univerzity v Brně. Bádání v terénu a tvorba textů probíhaly v letech 2007 a 2008. Publikace je doplněná rejstříkem rostlin a živočichů, kteří se zde vyskytují, jakož i slovníčkem místních názvů rostlin, živočichů a přírodnin. Nechybí ani resumé v rumunštině a angličtině. Silnou stránku knížky představuje více než pět desítek kvalitních barevných fotografií, jejichž autory jsou kromě Pavla Klvače také J. Bláha, Š. Cihlářová, E. Marvanová, A. Němcová, M. Pliska, R. Šmíd a M. Vyhnal.

I když je na knížce o přírodě a krajině v okolí Svaté Heleny patrná vysoká odborná erudovanost autorů, nejedná se o suchopárný „vědátorský“ popis, nýbrž o příjemné čtení, představující kulturní krajinu i činnost lidí, jakou bychom našli i v minulosti střední Evropy, pokud bychom ovšem měli tu moc cestovat v čase.

To vše na pozadí přírody, přece jen zeměpisně poněkud bližší Mediteránu, než je ta naše. Navíc je publikace velmi příjemně, vkusně a zároveň atraktivně graficky vypravena. Domnívám se, že se Drnce zdařil velmi kvalitní vydavatelský počin.

RADEK MIKULKA