DISKUTUJTE DOLE POD ČLÁNKEM

Zato ale způsobily velké ztráty. Bylo víc mrtvých a zraněných. Přibylo i planých poplachů. Neradostnou bilanci uplynulého roku podává vyšetřovatel vyškovských hasičů Josef Jančík.

Kolik lidí zahynulo kvůli požárům?
Zatímco v roce 2007 zemřela jen jedna osoba, šlo tenkrát o malého chlapce udušeného zplodinami v Pustiměři, v roce následujícím zemřeli čtyři lidé. Jeden muž zemřel při požáru bytu v Rousínově 10. prosince. Nadýchal se zplodin. Příčina požáru je dosud v šetření. Ohnisko požáru vzniklo na poměrně neobvyklém místě, a to na podlaze. Co na vyhořelém místě ale skutečně bylo, se zjišťuje.

A jak zahynuli další tři lidé?
Všichni tři uhořeli v autě při dopravních nehodách. Staly se 15. března v Kožušicích, 12. září ve Slavkově u Brna a 7. prosince v Pustiměři. Při nehodách se může stát, že kvůli nárazu se poškodí palivová soustava nebo nádrž a palivo se vznítí od rozehřátého výfuku. Nebo může dojít k poškození elektroinstalace a ke zkratu.

Kolik lidí se při požárech zranilo?
Celkem jsme zaznamenali jednadvacet zraněných. Dva z nich byli hasiči, jeden profesionál a jeden dobrovolný. Jednoho převezli do nemocnice kvůli vyčerpanosti. Bylo to v létě při požáru slámy. Druhý utrpěl poranění čelisti. Ostatní lidé měli většinou různé odřeniny, pohmožděniny, drobnější popáleniny nebo se nadýchali kouře. Pro porovnání se v předchozím roce zranilo jedenáct lidí a pět hasičů.

Jaké způsobil oheň škody?
Škodu jsme vyčíslili na dvaatřicet milionů a sedmasedmdesát tisíc korun. Uchránili jsme hodnoty za takřka devětačtyřicet milionů. Škody jsou hodně vysoké. Vloni šlo o šestnáct a půl milionu korun a v roce předchozím dokonce méně než osm milionů.

Kde řádil oheň nejvíc?
Největší požár za třináct milionů a čtyřicet tisíc se stal v květnu v Rousínově, kde shořela hala firmy Ferobet. Přišla o celý objekt a vybavení na výrobu zámkové dlažby. Vyšetřování ukázalo, že chytla střešní krytina kvůli nevhodné konstrukci komínového tělesa. Velké škody napáchal oheň také ve Chvalkovicích na Hané v dubnu, kde shořela hospoda. Tam ještě není ukončené šetření.

Loni měli hasiči hodně práce po sklizni…
Hořelo hned pět stohů. Největší škoda vznikla v Pustiměři 1. listopadu. Tam majitel vyčíslil ztrátu na tři a půl milionu korun. Další stohy vzplály v září ve Lhotě, v říjnu ve Švábenicích a v listopadu v Opatovicích. Majitelé přišli o slámu za šest set tisíc. Všechny, včetně toho pustiměřského, zcela jistě vznikly cizím zaviněním. Zaměstnaly třináct jednotek hasičů. Pátý stoh vzplál opět v Pustiměři, a to hned v září, ale u tohoto máme podezření na blesk. I škoda byla nízká, kolem patnácti tisíc korun.

Kdy a kde hořelo nejvíc?
Pětatřicetkrát vyjížděli hasiči do Vyškova, osmnáctkrát do Rousínova, šestnáctkrát do Bučovic a jedenáctkrát do Slavkova. Nejvíc napilno měli hasiči o čtvrtcích a pátcích. Nejčastěji hořelo v srpnu a v prosinci, nejméně v lednu. To, že oheň řádí nejvíc o žních, je obvyklé. Loňské prosincové požáry byly ale výjimkou. Už několik let počet požárů o Vánocích a na Silvestra poklesl. Lidé se už asi poučili.

Jaké bývají nejčastější příčiny požárů?
Technické závady zejména u dopravních prostředků, pak nedbalost jako rozdělávání ohně v přírodě, kouření a podobně.

Co hasiče nejvíc zaměstnává kromě ohňů?
Nejvíc jsme vyjížděli k dopravním nehodám, celkem ke sto devětaosmdesáti. Pak jsme zasahovali u živelných pohrom a úniků nebezpečných látek, jako například benzinu a nafty. Často poskytujeme takzvanou technickou pomoc, jako snášení pacientů, vyprošťování lidí z výtahu, otevírání bytů a podobně. Vloni jsme měli také čtyřiatřicet planých poplachů.

Jak často se zapojují jednotky dobrovolných hasičů?
Vloni nejčastěji zasahovali dobrovolní hasiči z Vyškova, a to pětašedesátkrát, z Drnovic šestapadesátkrát, z Rousínova devětatřicetkrát. Následují Slavkov a Bučovice. Z profesionálních jednotek nejčastěji vyjížděli Vyškované, a to víc než čtyřistakrát.

VÝJEZDY HASIČŮ NA VYŠKOVSKU

rok 2006 2007 2008

požáry
112 162 160

dopravní nehody
159 224 189

usmrcené osoby
0 1 4

technická pomoc
334 409 286

živelné pohromy
37 30 52

únik nebezpečných látek
20 28 38

Zdroj: Hasiči Vyškov