DISKUTUJTE DOLE POD ČLÁNKEM

Blíží se čas Vánoc. Svátky klidu a míru, ale také nekonečné tlačenice v přeplněných obchodech a nákupní šílenství. Policisté upozorňují, že kapesním zlodějům nastaly žně.

Vánocům neblahořečí jen obchodníci, ale také zloději. „Každoročně narůstají počty krádeží v obchodech,“ upozornil velitel vyškovské městské policie Petr Sedláček. Podle něj by si měli lidé dávat na své věci pozor zejména v místech, kde se srocují davy.

Sedláček varuje hlavně před odkládáním kabelek nebo peněženek do nákupních košíků. „Lidem doporučujeme, aby si dávali větší pozor na své věci. Neměli by nechávat žádné cennosti v autech a při nákupech nespouštět své kabelky a peněženky z očí. Ve Vyškově sice neevidujeme žádné notoricky známé kapsáře, ale příležitost dělá zloděje,“ uvedl Sedláček.

Vyškovská městská i státní policie tak od začátku prosince posílila hlídky na rizikových místech. Spolupráce strážníků s policisty by měla pokrýt větší prostor a snížit tak zlodějům šance na úspěch.

Policisté nicméně upozorňují, že nejlépe se ochrání samotní zákazníci. Měli by v první řadě spoléhat hlavně na sebe. Po chvilce neopatrnosti už může být pozdě. „Nejčastěji zloději využívají nestřežených okamžiků, kdy se zákazník vzdálí od nákupního koše, ve kterém nechal tašku s peněženkou a doklady. Oblíbeným terčem zlodějů jsou otevřená auta na parkovišti. Kapsář využije nepozornosti zákazníka, který nakládá zboží do kufru auta a z kabiny sebere cennosti,“ popsal mluvčí vyškovské policie Alois Gryc.

Supermarkety, kam zavítá nejvíc nakupujících, mají na chmatáky taky připravenou obranu. „Stejně jako všechny ostatní obchodní společnosti i naši postihuje problém krádeží. Abychom ochránili zákazníky i spolupracovníky, instalovali jsme do vybraných prodejen kamery,“ informoval mluvčí Kauflandu Michael Šperl.

Vyškovský Albert a Hypernova připraví zloděje o možnost nekalého přivýdělku jinak. „V tomto období přijímáme větší počet pracovníků bezpečnostních agentur, kteří hlídají prostor prodejen a samotné zboží,“ sdělil mluvčí řetězce Ahold Libor Kytýr.

Podle něj před Vánocemi každoročně prodejny zaznamenávají větší počet pokusů o krádež zboží. Letos bylo už na začátku prosince jasné, že jich bude víc než v minulých letech.

ALŽBĚTA MATĚJŮ
JAN BUTALA