Občanské sdružení Manner, které se zabývá obnovou krajiny, nyní poukázalo na další příčinu nekonečných trablů Milonických s vodou. S poldrem přitom nemá moc co dělat. „S čím nikdo nepočítal, je přidaný přítok z polní trati mezi Milonicemi a Hvězdlicemi, který se objevuje jen za přívalových srážek a jinak je celý rok suchý,“ objasnil předseda sdružení Manner Jiří Novotný.
Doplnil, že voda tam stéká z plochy o rozloze stovek hektarů mírnou prohlubní koryta, jež je zanesené nebo je rolníci zaorali. „Toto koryto se přitom napojuje do Hvězdličky několik desítek metrů pod hrází poldru. K průtoku z poldru se tak přičte řekněme půl kubíku vody z tohoto polního přítoku, a to jsou pak ty centimetry v korytě, co chybí Milonickým k suchu ve sklepech,“ zdůraznil Novotný.
Jeho domněnku potvrdil i šéf bučovického odboru životního prostředí Miloslav Babyrád. Podle něj by situaci vyřešil další záchytný poldr na Uhřickém potoce.
Starosta Milonic Ladislav Grim ale vidí problém úplně jinde. Podle něj spočívá v nefunkčnosti nádrže, která propouští příliš mnoho vody. „Chceme u hráze poldru menší rouru, aby propouštěl méně vody, jinak nemá žádné opatření smysl. Voda z poldru proudila přímo do Hvězdličky a dědiny, protože záchytný rybník taky neplní svou funkci. Přitom poldr má zadržet takové množství vody, aby stála až po Žabák, tedy bývalý mlýn u Hvězdlic. Takhle je poldr úplně zbytečný,“ nebral si servítky starosta Grim.
Milonickým problémem se každopádně nyní zaobírá bučovický městský úřad. Podle Babyráda jde o celý souhrn příčin, jež způsobily jarní vyplavení vesnice. Poldr propouštěl příliš mnoho vody, také průtočný Uhřický rybník nefungoval tak, jak měl. Průtočné zařízení se totiž ucpává a voda tak nádrž míjí a stéká přímo do obce. Odborníci nyní pracují na řešení těchto potíží. „Každopádně odtok z poldru je třeba přiškrtit a rybník musí plnit záchytnou funkci,“ shrnul Babyrád. Řešení by podle něj mělo být na papíře do konce roku.
Otázkou je, jak se k němu postaví vodohospodáři. Svatopluk Rolek z vyškovského pracoviště Zemědělské vodohospodářské správy už dřív zdůraznil, že poldr je stavěný na zachycení dvacetileté vody, která ale na jaře nepřišla. Co propustí, má zachytit rybník. Jeho majitel, Rybníkářství Pohořelice, tvrdil, že propuštěná voda rybník minula. Zda mají vodohospodáři peníze na výstavbu dalších protipovodňových opatření u Milonic, se včera nepodařilo zjistit. Mluvčí Zemědělské vodohospodářské správy se přes urgence do uzávěrky vydání k problému nevyjádřila.
Manner navrhuje ekologické řešení milonického problému. „U Hvězdlic se před nějakými sto padesáti lety nacházel několikahektarový les. Je na mírně vyvýšeném místě, odkud se sbírá povodeň ženoucí se posléze výše zmíněným lánem ke korytu Hvězdličky. Kdyby vodohospodáři měli trochu rozumu, jako že nemají, tak by nestavěli obludné hráze za miliony, ale za pár stovek tisíc by vykoupili parcely někdejšího lesa. A ty aspoň zatravnili. Rázem by bylo po problému,“ nastínil Novotný.
Toto řešení odmítá Grim jako málo účinné a komplikované z hlediska výkupů půdy. Podle Babyráda by určitě částečně pomohlo, ale vegetace by podle něj nedokázala zadržet všechnu vodu. Spásou pro místní jsou prý jedině nové poldry, což si myslí i Grim. „Pomoci by mohly plánované poldry u Uhřic a v lokalitě Žlíbky, jejich výstavba je ale daleko,“ prohlásil milonický starosta.