Svého psa v Blansku venčí každý den. „Když už místo najdu, nejsou u něj žádné sáčky. Časem si člověk zvykne a bere si svůj. Potom jej hodí do normálního koše, protože nemá kam jinam,“ dodala.

Souhlasí s ní další majitelka psa, Eva Kuncová. „Košů na psí výkaly je tady určitě málo. To ví každý,“ přidala se. Naopak běžných košů je podle ní dost. „Jen si nejsem jistá, zda je v pořádku využívat ty normální právě na psí výkaly,“ zamyslela se žena.

Město zvláštní nádoby nechalo v minulosti na některých místech nainstalovat. Například na sídlišti Písečná je zničili vandalové. „Neosvědčily se, protože do nich lidé házeli převážně komunální odpad,“ upozornil Milan Vítek z odboru komunální údržby.

Doplnit nádoby proto město neplánuje. Alespoň ne v centru. Na jaře se pár nových objeví v Dolní Lhotě, blanenské městské části. „Psí exkrementy je možné ale odhazovat do jakýchkoliv košů,“ poukázal Vítek.

Ve Vyškově třeba speciální koše nemají vůbec. „Jejich umístění momentálně nemáme v plánu,“ informoval Jiří Kutálek z odboru životního prostředí. Tamní pejskaři by je však uvítali. „Určitě tady chybí. Když budou po ruce, je pravděpodobnější, že po svém psovi majitel uklidí,“ tvrdí majitelka chovatelské stanice ve Vyškově Eva Vávrová.

Poplatek za psa? Podle bydliště majitele i počtu zvířatCo se týká poplatků, vyměřují se podle toho, kde majitel bydlí. V Blansku lidé na bytě za jednoho psa zaplatí dvanáct set korun. V rodinném domě šest set a v okrajových částech města, jako je Horní Lhota nebo Klepačov, pak tři sta korun.

Za každého dalšího psa se poplatek zvyšuje. Peníze jdou do městského rozpočtu. Ne každý totiž po svém svěřenci uklízí. Město pak úklid včetně údržby košů ročně vyjde na dvě stě sedmdesát tisíc korun.

Ve Vyškově jsou poplatky za psa nižší než v Blansku. Zvířecí společník v bytě stojí majitele tisíc korun, v domě tři sta šedesát a v okrajové části sto dvacet až dvě stě čtyřicet korun. Za čištění trávníků od psího nepořádku Vyškov zaplatí přibližně sedmdesát tisíc.

Oproti tomu v některých menších obcích s nedostatkem speciálních košů problém nemají. „Třeba v Drnovicích máme místa, kde jsou pytlíky a rovnou i nádoby,“ informovala Eva Kuchtíčková z vyškovského kynologického klubu.

TEREZA HANUSOVÁ