Elitní střední školy jsou v klidu, ostatní bojují o každého žáka. Výsledek letošních přijímacích zkoušek na Vyškovsku, který nepřekvapí. Ten nicméně není ještě konečný, definitivní výsledek bude známý vlastěn až v září.

Pokles žáků oproti loňsku zaznamenala například Střední odborná škola a Střední odborné učiliště ve Vyškově. Vloni přijala sto šestnáct žáků, letos je přihlášených o třináct méně. Ředitel školy Luďek Kotoulek je nicméně optimista. „Předpokládám, že stavy ještě do září naplníme. Obrátí se na nás rodiče dětí, které neuspěly na jiných školách,“ objasnil Kotoulek.

Nezájem je především o dělnické profese, jako je elektrikář, zedník, pokrývač, strojní mechanik. Přijatí jsou například dva elektrikáři, přičemž škola počítala s deseti učni na obor. Škola tyto problémy řeší takzvanými víceoborovými třídami.

Značný propad v počtu žáků zaznamenala soukromá Střední škola ekonomická a podnikání ve Vyškově. Podle ředitele Milana Bartese je úbytel zájemců oproti loňsku zhruba padesátiprocentní.

V prvním kole škola přijala sedmadvacet uchazečů, nástup z nich ale potvrdilo jen třináct. V druhém kole sedm dětí, z nich nástup nepotvrdil zatím nikdo. Vloni na školu nastoupilo celkem třicet lidí. Vedení školy doufá, že stavy do září ještě vzrostou. Slučování tříd nechystá.

Střední škola zdravotnická a zemědělsko-ekonomická ve Vyškově měla zájemců hodně, ale díky novému systému přijímacího řízení nakonec dali mnozí přednost jiné škole. Například na ekonomické lyceum došlo pětadevadesát přihlášek, škola přijala třicet studentů, ale vrátilo se jí jen šest zápisových lístků. Proto musela vypsat druhé kolo přijímacích zkoušek.

V druhém kole přijala škola pětatřicet ekonomických lyceánů. Dosud ale ředitelka Eva Chudobová neví, kolik studentů ze druhého kola odevzdá zápisové lístky a přijde jich ve skutečnosti 1. září do školy.

Podobná situace je v dalších oborech školy. Například o obchodní akademii byl vysoký zájem, přihlásilo se přes devadesát zájemců. Vrátilo se však jen jedenáct zápisových lístků. Ve druhém kole přijala škola osmatřicet studentů. „V oboru agropodnikání se hlásilo devatenáct uchazečů, vzali jsme deset v prvním kole a druhého kola se zúčastnilo pět. Do oboru zdravotnický asistent se přihlásilo sedmatřicet zájemců, vzali jsme třináct a druhého kola se zúčastnilo jedenáct. Do oboru zdravotnické lyceum se hlásilo šestačtyřicet, vzali jsme šestnáct a druhého kola se zúčastnilo jedenáct studentů,“ uvedla Chudobová.

Druhé kolo přijímacích zkoušek vyhlásila i slavkovská Integrovaná střední škola. Zatímco v prvním kole bylo pro zájemce přes tři stovky míst, nyní jich škola nabízela ani ne sedmdesát. Šanci její vedení dalo zájemcům o obor hotelnictví, prodavač, autoklempíř, automechanik a kuchař – číšník.

Střední odborná škola a Střední odborné učiliště nábytkářské v Rousínově bude otevírat jednu třídu tříletého učebního oboru truhlář, jednu maturitní třídu operátor dřevařské a nábytkářské výroby a maturitní třídu umělecko řemeslné zpracování dřeva. „Dostali jsme osmdesát přihlášek, vzali jsme šedesát žáků. Protože ale kapacity jsou větší, otevřeli jsme druhé kolo pro všechny tři obory. To proběhlo včera. Vzali jsme pět dalších truhlářů a dva operátory,“ řekl ředitel Vojtěch Bábek.

Jednu třídu pro osmileté a jednu pro čtyřleté studium letos otevře bučovické gymnázium. „Do každé třídy zatím přijmeme po osmadvaceti studentech. Ponecháváme si ovšem rezervu pro druhé kolo přijímacích zkoušek. To se u nás ještě nekonalo a záleží na řediteli, jestli ho vyhlásí,“ uvedl zástupce ředitele Gymnázia Bučovice Martin Pokorný.

Pokud se podle něj druhé kolo přijímaček uskuteční, mají šanci dva zájemci o studium na víceletém a stejný počet školáků, kteří touží studovat na čtyřletém gymnáziu. „Když druhé kolo nebude, ředitel rozhodne, zda ještě přijme někoho, kdo se odvolal, či jestli zůstanou třídy s osmadvaceti žáky,“ doplnil Pokorný.

Potíže naplnit třídy nemá vyškovské gymnázium. „Na nižší gymnázium se nahlásilo pětapadesát studentů a na vyšší více než osmdesát. Budeme brát dvě třídy a v každé bude třicet žáků,“ uvedl zástupce ředitele pro vzdělávání Václav Klement.

Všech šedesát žáků, jak mělo v plánu, už přijalo vedení bučovické obchodní akademie. Jestli ovšem nastoupí ti studenti, kteří byli vybraní, bude stoprocentně jisté až na začátku nového školního roku. „V prvním kole jsme jich přijali šedesát, třicet jich však k nám odmítlo nastoupit, protože se dostali na školu, o kterou zřejmě víc stáli. V druhém kole jsme tedy počet doplnili. Ale někteří žáci se odhlašují. Je tedy pravděpodobné, že vezmeme ještě některé školáky, jež se ocitli pod čarou,“ informoval zástupce ředitele bučovické obchodní akademie Jaroslav Mlejnek.


REDAKTOŘI VYŠKOVSKÝCH NOVIN