Žebříček neukazuje nejelitnější školy, nabízí seznam vzdělávacích institucí, jejichž žáci dosahují nejlepších výsledků v přijímacích zkouškách na střední školy z matematiky a českého jazyka v rámci Vyškovska.

Na Vyškovsku jsou u přijímacích zkoušek v českém jazyce nejúspěšnější žáci Základní školy v Podomí. U přijímacích zkoušek na střední školy měli průměrnou úspěšnost vyřešení testu z českého jazyka 66,59 procent. Tamní žáci tedy průměrně ve zkoumaném pětiletém období vyřešili správně dvě třetiny zkoušky.

„Popravdě vůbec nesledujeme porovnávání s ostatními školami. Jde nám hlavně o to, aby se naši žáci na střední školy dostávali. Samozřejmě se snažíme, aby byli dobře připravení, ale může to být i dílo náhody,“ uvedl ředitel Základní školy Podomí Miloslav Tomek.

Soustředí se na pečlivou přípravu

Dobrou přípravu na přijímací zkoušky potvrdili i žáci. „Moje zkušenost s přípravou na základní škole byla dobrá. Byl jsem dobře nachystaný," řekl například bývalý žák Michal Pliska.

Nejúspěšnější školy Vyškovska podle průměrného výsledku testu z češtiny:

  • Základní škola a mateřská škola Podomí 66,59 %
  • Základní škola a mateřská škola Šaratice 65,29 %
  • Základní škola Tyršova Slavkov u Brna 64,70 %
  • Základní škola a Mateřská škola, Otnice 61,45 %
  • Základní škola a Mateřská škola Křenovice 60,15 %

Zdroj: prijimacky.ai a Cermat

Na pečlivou přípravu se soustředí i na Základní škole Tyršova ve Slavkově u Brna. Rovněž žáci této školy patří mezi nejlepších pět na Vyškovsku. „My si ověřujeme úroveň vzdělávacích výstupů nejen podle výsledků přijímacích zkoušek, ale hlavně porovnáváním výsledků našich žáků při hodnocení v prvním a druhém ročníku na střední škole s tím, jaké výsledky měli u nás. Myslím, že o úrovni výukové části vzdělávacího procesu to ukáže víc. Ale samozřejmě být v něčem mezi pěti nejlepšími nás těší,“ podotkl ředitel školy Jiří Půček.

Další školou, kde žáci umístili v nejlepších pěti v úspěšném řešení úloh přijímacích zkoušek z češtiny, je Základní škola Šaratice. Ještě lépe jim však jde počítání, protože ve zkouškách z matematiky je na Vyškovsku nikdo nepřekonal. Žáci dosáhli průměrné úspěšnosti 54,67 procenta. Hned v závěsu jsou studenti ze zmiňované Základní školy Tyršova a Základní školy Podomí.

Nejúspěšnější školy Vyškovska podle průměrného výsledku testu z matematiky:

  • Základní škola a mateřská škola Šaratice 54,67 %
  • Základní škola a mateřská škola Podomí 51,43 %
  • Základní škola Tyršova Slavkov u Brna 51,32 %
  • Základní škola a Mateřská škola Křenovice 51,02 %
  • Základní škola Vyškov, Nádražní 5 49,01 %

Zdroj: prijimacky.ai a Cermat

Pětici škol, jejichž žáci nejlépe řeší přijímací zkoušky z matematiky, uzavírá i škola z Vyškova. Žáci ze Základní školy Nádražní 5 dosáhli 49,01 procentní úspěšnosti.

Otestujte své znalosti v aplikaci Aimos

Přijímačky s Deníkem: V aplikaci Aimos si každý může otestovat své znalosti a na základě výsledků se posléze zaměřit na to, v čem má nedostatky. Aplikace také umožňuje vyhledat konkrétní základní školu a tu propojit s preferovanými středními školami. Po vyplnění vstupního testu bude uživateli vytvořen individuální vzdělávací plán, který bude přizpůsobený doplňování znalostí potřebných k úspěšnému přijetí na vybranou střední školu. Aplikace je dostupná na adrese www.aimos.cz.

Přesné důvody, proč jsou některé školy úspěšné a jiné nikoliv, nejsou jasné. „Je třeba analyzovat data a identifikovat přístup úspěšných škol, abychom ho mohli později implementovat i ve školách, které teď tak dobré výsledky nemají,“ řekl Deníku ředitel společnosti prijimacky.ai Pavel Osvald.

Do výběru Deník zahrnul všechny školy z Vyškovska, které měly mezi lety 2017 až 2023 nejméně dvě desítky žáků v devátých třídách, jež takzvané přijímačky absolvovali. Kvůli relevanci dat se redakce současně zaměřila pouze na přijímací zkoušky na čtyřletá studia, které tvořily téměř devadesát procent všech, a vynechala přijímačky na víceletá gymnázia.

Jak a podle čeho jsme vybírali nejlepší školy

Co znamenají čísla u škol? Jde o průměrné procento dobře vyřešených úkolů z matematiky nebo českého jazyka žáky na dané škole v přijímacích testech za posledních pět let. Číslo 50.00 tedy znamená, že žáci vyřešili v průměru polovinu přijímacího testu.

Do výběru jsme zahrnuli všechny školy z daného okresu, které měly minimálně 20 žáků v devátých třídách, kteří dělali přijímací testy.

Kvůli relevanci dat jsme se zaměřili pouze na přijímací zkoušky na čtyřletá studia (téměř 90 procent všech) a vynechali jsme přijímačky na víceletá gymnázia

Zdroj: prijimacky.ai a Cermat

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Přestavba školky v Ivanovicích na Hané? Vznikne herna i střešní zahrada pro děti

Zdroj: Deník/Tomáš Kouřil