Naopak ve Vyškově se situace příliš nezměnila. Někde doufají, a předchozí roky jim dávají za pravdu, že se do začátku školního roku počty zvednou. „Zájem o obory zedník, pokrývač nebo klempíř zůstává stejný. Tedy nízký. Pouze v případě instalatéra máme dvanáct přijatých. Děti se ovšem můžou rozhodnout klidně až v srpnu. Kolik jich nakonec nastoupí, víme, jakmile začne školní rok," poznamenal ředitel Střední odborné školy a středního odborného učiliště Sochorova Petr Hájek.

Nezájem školáků o učební obory se pak promítá do personální situace firem. „Potřebujeme zámečníky, svářeče, obsluhu CNC strojů. Jenže není kde brát. To, že děti nemají snahu se jít vyučit, nás pochopitelně trápí," potvrdila personalistka vyškovské strojírenské firmy Hestego Eva Vavrouchová.

Kromě toho, že firma spolupracuje s vyškovskou odbornou školou, zaměřila se nově také na děti ze základních škol. „Spojili jsme se se všemi základními školami ve Vyškově, abychom je informovali o dni otevřených dveří. Bude v pátek 3. června. Požádali jsme je, aby to tlumočily rodičům. Z ohlasů víme, že třeba Letní pole a Tyršova krok udělaly," zmínila.

Chtějí dětem ukázat, že práce ve strojírenství podle nich není špinavá, ani podřadná, ale čistá a prestižní. „Pokud se akce osvědčí, budeme ve snažení pokračovat i v příštích letech," naznačila Vavrouchová.

Ředitel Hájek mezitím věří v další kola. „Vypisovat je v případě učebních oborů budeme asi až do srpna, snad se to zlepší. Na maturitních oborech je situace lepší, rodiče chtějí, aby jejich děti minimálně maturitu měly. Nad učebními obory moc nepřemýšlí, přitom si myslím, že většina by se měla lépe, kdyby se vyučila," naznačil ředitel.

Stejně jako vyškovská odborná škola i ta slavkovská vypíše minimálně ještě jedno kolo přijímacího řízení. „Přesný počet žáků budeme znát až posledního září, kdy počty posíláme na ministerstvo školství," uvedla Kulhánková.

Tradičně je zájem o studium na gymnáziích. Třídy mají plné. „Pořádali jsme dvě kola a všechny třídy jsou obsazené. Na osmileté studium se hlásilo šedesát dětí, přijali jsme polovinu. U čtyřletého jsme vzali osmadvacet dětí, čtyřicet jsme museli odmítnout. Ale není to o tom, že by zkoušky neudělaly. Na žádném oboru se neobjevil nikdo, kdo by testy vyloženě nezvládl," ocenil ředitel bučovického gymnázia a obchodní akademie Jiří Vlček.

Uchazečů, kteří se dostali v případě sloučených vyškovských škol přes devadesátiprocentní úspěšnost, bylo podle ředitele Václava Klementa hodně. „Nejméně dětí máme na zdravotnických oborech. Přihlášených je jich kolem dvaceti, ale jejich počet se může ještě změnit," upozornil Klement.

V případě osmiletého gymnázia se hlásilo 71 uchazečů, přijali jich 30. U čtyřletého studia mělo zájem 93 dětí, škola potěšila rovnou šedesátku z nich. „Děti byly připravené stejně jako loni. Nenašel se nikdo, kdo by vyloženě neuspěl. Testy byly těžší než loni. To proto, že jsme minulý rok měli problém se zařazováním dětí," dodal Klement.