Právě pokračující výstavba bytů přiměla zastupitele Slavkova rozhodnout. Ke stávající mateřince na Koláčkově náměstí přistaví čtyři třídy. „Jedná se tak zhruba o sedmdesát míst navíc,“ vypočetla mluvčí slavkovské radnice Veronika Slámová.

Součástí prací bude i rekonstrukce a změna dispozice stávajícího, už nevyhovujícího historického objektu. „Nyní musíme nachystat projekt, abychom získali stavební povolení. To snad stihneme ještě letos. Poté si požádáme o dotaci. O termínu zahájení stavby se ale zatím nebavíme, to je předčasné,“ uvedla Slámová.

Víc místa pro děti
• Ve Slavkově u Brna mají vzniknout čtyři nové třídy. Školka tak pojme o zhruba 70 dětí navíc.
• Víc předškoláků přijme i školka v Bučovicích. A to zhruba o 26.
• Ve Vyškově není potřeba míst akutní, v rezervě však město stále má jednu třídu.

Přestože přijetí syna Bartové do školky přístavba už neovlivní, nemusí mít matka podle Slámové obavy. „Dosud jsme dokázali uspokojit všechny děti, které v září dovršily věk tří let,“ ujistila.

Problém prý vzniká až u říjnových a listopadových. „Tlak je. Boom silné generace sice mírně slábne, ale situace je ovlivněná právě nově příchozími obyvateli. Podle demografické analýzy by zhruba šedesát až sedmdesát míst mělo budoucí potřebu pokrýt. Pomáhají nám v tom soukromé školky, berou i dvouleté děti,“ dodala.

Navýšit kapacitu pro předškolní vzdělávání plánují také v Bučovicích. Školka vznikne v budově bývalé obchodní akademie, kterou se nedávno podařilo městu získat do svého vlastnictví od kraje. „Do objektu se přesune školka ze Součkovy ulice a současně tam přibude třída navíc. Pojme zhruba šestadvacet dětí,“ přiblížila ředitelka mateřských škol v Bučovicích Jindřiška Potěšilová.

Také v tomto případě je důvod rozšíření především plánovaná nová výstavba. „Stávající mateřská škola má k dispozici 247 míst včetně speciální třídy. Doposud nám kapacita stačila, ale počítáme s tím, že se přistěhují mladé rodiny,“ vysvětlila Potěšilová.

Před několika lety otevřeli novou, jedenáctou školku i ve Vyškově. Vznikla na Letním poli a nabídla dvě třídy. Ve výhledu města stále zůstává zapracované zřízení třetí třídy. „Ta by měla vzniknout v tomto volebním období. Zatím ale není na pořadu dne, protože stávající kapacita je dostatečná. Držíme ji v rezervě,“ sdělil starosta Vyškova Karel Jurka.