Ve svém programovém prohlášení mají ale i desítky dalších bodů, které jsou podle nich pro okresní město podstatné.

Přípravu stavby nového Domu s pečovatelskou službou považuje za prioritu například starosta Jiří Piňos. „Je zřejmé, že už zanedlouho bude ve Vyškově větší problém, než jak umístit děti do školek, a to zajistit klidné dožití starší generaci. Proto už teď přemýšlíme nad tím, jak situaci vyřešit,“ podotkl Piňos.

Na to, aby město sáhlo do rozpočtu a domov důchodců postavilo, však nejsou peníze. „Rozhodně to nejsou investice v řádu desítek, ale spíš stovek milionů korun. Proto je jasné, že se na tom musí podílet i kraj a stát. Chceme však být připravení a nachystat projekt, abychom v případě vypsání dotačního titulu na podobnou stavbu mohli rovnou přijít a ucházet se o dotace,“ vysvětlil starosta.

Za prioritu pro další roky to považuje i místostarosta a senátor Ivo Bárek. „Určitě je důležité mít nachystaný projekt, protože to výrazně zvyšuje šance k úspěchu při žádosti o dotace,“ řekl Bárek.

Druhou zásadní věcí, kterou je podle něj potřeba vyřešit, je dopravní situace na křižovatce Dědické ulice a sídliště Osvobození. „Pokud bude příznivý rozpočet, tak chceme tuto křižovatku vyřešit už v příštím roce, protože současná dopravní situace tam opravdu není dobrá a je potřeba změnit ji co nejdřív,“ uvedl Bárek.

V Dědicích město původně uvažovalo o stavbě kruhového objezdu. Po dalším zvážení a přepočítání nákladů se však radnice rozhodla nahradit jej semafory. Na křižovatce podle plánu přibudou odbočovací pruhy a bezpečnější přechody pro chodce.

Programové prohlášení přináší další desítky bodů, kterým se chtějí v tomto volebním období radní věnovat. Opoziční zastupitelka Lenka Obořilová si myslí, že s většinou z nich budou zřejmě souhlasit i ostatní zastupitelé. „Většina věcí, které tam jsou zmíněné, jde napříč politickým spektrem a řekla bych, že je budou podporovat i opoziční zastupitelé. Například já musím radní pochválit za myšlenku intenzivnějšího získávání mimorozpočtových zdrojů, protože to tady dosud podle mého názoru docela chybělo,“ řekla Obořilová.

Chválí i za plán zvýšit bezpečnost ve Smetanových sadech nebo za plán na přípravu území pro individuální výstavbu rodinných domů. Z čeho má naopak obavy, je například slibovaný audit činností na městském úřadě. „Určitě je potřeba audit udělat, protože já i kolegové si myslíme, že úřad je zbytečně příliš velký. Tohle je však bolavé místo každého programového prohlášení a nevím, jestli to zvládnou,“ zapochybovala zastupitelka.

Obořilová si však obecně myslí, že je programové prohlášení pro toto volební období rozumné. „Záleží samozřejmě na tom, kolik věcí se podaří dotáhnout do konce, ale myslím, že se může povést většina. Na komunální úrovni totiž nejde ani tak o politiku, jako o starost o obyvatele a to je podstatné,“ dodala Obořilová. Oproti tomu například zastupitel Dalibor Valín odmítl programové prohlášení komentovat. „Je to prohlášení radních, které my ostatní nijak neovlivníme. Nevidím tedy žádný smysl v tom, se k němu nějakým způsobem vyjadřovat,“ podotkl Valín.