Minový vrhač může během několika minut zaminovat oblast ve vzdálenosti od pěti set metrů až do tří kilometrů. „Tato schopnost je v armádách NATO ojedinělá. Spousta koaličních partnerů je zvědavá, s čím přijedeme. Možná budou překvapeni, jak je to jednoduchý systém, a přesto jakou práci dokáže udělat,“ komentoval velitel 1. úkolového uskupení kapitán Jan Kuthan.

Obsluha má možnost střelby buď z terénu, nebo z ložné plochy Tatry 810. „Skládá se ze tří raketnic a váha nabitého minového vrhače je 199 kilogramů,“ přiblížil MV-3 rotný P.P., který vrhač obsluhuje.

Vojáci absolvovali zdravotnický kurz Tactical Combat Casually Care.
Vojáci absolvovali ve Vyškově zdravotnický kurz. Zkoušeli pomoc zraněným

Vojíci se v Březině zaměřili na samotný bojový výcvik i na situace související se životem na základně. „Byly tam scénáře, které se opravdu můžou stát. Například různé návštěvy politiků, vojenských představitelů nebo různé rozhovory pro média a sdělovací prostředky včetně televize,“ popsal jednu z nasimulovaných situací řídící odborného taktického cvičení podplukovník Martin Štencl.

Zmínil také, že si účastníci vyzkoušeli reakci při závadě na vozidle nebo dopravní nehodě. „Tady jsme využili i příslušníky vojenské policie, kteří jsou také v sestavě anebo zdravotní zabezpečení,“ dodal podplukovník Štencl.

Ve výběrovém řízení do kurzu KOMANDO obstála jen menšina účastníků.
Nábor do Komanda ve Vyškově: podívejte se, s čím vším si musí poradit

Základem však bylo plnění bojových úkolů. „Obdrželi jsme rozkaz, abychom rozmístili naší jednotku mimo boj, zamaskovali se a nakonec přehradili určitý směr zřízením minového pole pomocí MV-3,“ uvedl pro příklad rotný P.P.

Podle kapitána Kuthana bude hlavním úkolem v zahraničí, aby koaliční partneři získali informace o systému, a poznali, jak ho využijí a jaký má přínos. „Oni pak mohou v plánování boje s touto schopností dále počítat a využívat,“ dodal 1. úkolového uskupení.