Rekordní zájem o přípravné lekce zaznamenalo letos vedení Gymnázia Křenová v Brně, kde uchazeči vyčerpali kapacitu během prvního přihlašovacího dne. „Kurzy nabízí naše gymnázium už několik let, každý rok je o ně velký zájem. Součástí jsou virtuální učebny Google Classroom, kde mají kurzisté přístup ke všem materiálům a prostřednictvím kterých odevzdávají zadávané úkoly,“ popsala koordinátorka Petra Koryčánková.
Zajímá vás, jaké šance má váš potomek? Tady je TOP 5 základek, kde byly děti nejúspěšnější:
Deset lekcí se koná ve škole jednou týdně, dohromady čtyřiašedesát účastníků absolvuje ve dvou skupinách vždy hodinu matematiky a češtiny. Lekce nabízí vedení gymnázia žákům devátých tříd základních škol. Celková cena kurzu je tisíc dvě stě korun.
Rostoucí účast potvrdila i ředitelka vzdělávacího ateliéru Amos Petra Koktavá. „Každoročně pozorujeme zvýšení počtu zájemců o přípravné kurzy k přijímacím zkouškám, nejinak tomu bylo i tento školní rok. Naše základní kurzy jsou prakticky plně obsazené, v ostatních kurzech ještě nějaká volná místa nabízíme,“ sdělila ředitelka.
Na kurzy ateliéru dochází jak žáci devátých, tak i pátých a sedmých tříd základních škol. Nejvyhledávanější jsou podle ředitelky docházkové lekce češtiny a matematiky, které se konají jednou týdně ve všední dny a Přijímací zkoušky nanečisto. Kromě toho nabízí také víkendové a online kurzy a distanční ePřípravku. Vedle klasické kombinace předmětů se žáci připravují i na testy z angličtiny a křesťanské nauky. Za desetitýdenní kurz pro deváťáky s kapacitou dvanáct žáků zaplatí rodič téměř pět tisíc korun.
Právě distanční ePřípravku, kterou pořádá ateliér Amos, zvolila pro svoji dceru i Veronika Camacho. „Dcera každý týden doma vypracuje připravené materiály, lektoři jí úkoly zkontrolují a okomentují, vše virtuálně. Občas něco z matematiky dovysvětlí i studentka pedagogické fakulty, která dceru doučuje,“ popsala Brňanka.
Poznamenala, že ji přípravné kurzy vyjdou na několik tisíc korun za pololetí. Přípravu, kterou organizuje základní škola, ale považuje za nedostačující. „Ve škole mají jednou za dva týdny odpolední dvouhodinovku přípravy na přijímačky, střídavě češtinu a matematiku,“ vylíčila Camacho.
Za nejžádanější formu přípravy označil Přijímačky nanečisto manažer komunikace Scio Bohuslav Bohuněk. „Vedle toho jako systematickou přípravu dnes rodiče pro své děti volí hlavně některou z online forem přípravy. Z dat naší platformy z vidíme, že každým rokem výrazně stoupá zájem právě o tyto online formy přípravy a doučování s živým lektorem,“ sdělil Bohuněk. Jeden prezenční termín Přijímaček nanečisto stojí téměř tisíc tři sta korun.
Podle Bohuňka věnují do přípravy nejvíc úsilí děti, které se chystají na gymnázia, případně na další silně žádané střední školy. „Obecně platí, že nejlepší výkony musí u přijímaček předvést žáci z Prahy a Středočeského kraje spolu s Brnem, následují některá další velká města. To logicky znamená, že v Praze a Brně evidujeme největší zájem o naší nabídku,“ doplnil manažer komunikace.
Zájem o prezenční kurzy letos mezi brněnskými žáky výrazně vzrostl. Bohuněk zdůvodňuje situaci odezněním covidové atmosféry a tím, že děti chtějí zažít reálnou atmosféru zkoušky v lavicích.
Sto padesát žáků se připravuje na lekcích, které nabízí Střední průmyslová škola a Vyšší odborná škola Brno, Sokolská. „Kurzy nabízíme více než pětadvacet let. Hlásí se především zájemci o studium na naší škole, ale není to podmínkou. Vyučující jsou plně kvalifikovaní středoškolští pedagogové, od rodičů máme kladnou zpětnou vazbu, že přístup lektorů je trochu jiný než na základních školách,“ podotkla koordinátorka aktivit Zuzana Malíková s tím, že v letošním roce je větší zájem o online kurzy.
Za kurz češtiny nebo matematiky o osmi dvouhodinových lekcích, který je zakončený testem nanečisto, zaplatí rodiče tisíc dvě stě korun. Poplatek je vyjde na dva tisíce korun v případě, že se rozhodnou pro oba předměty. „Pro výuku matematiky využíváme vlastní pracovní listy, každá lekce má stanovené konkrétní téma, v češtině pracují žáci s pracovním sešitem DIDAKTIS Příprava k přijímacím zkouškám,“ přiblížila náplň kurzu Malíková.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Most ze špejlí postavili školáci v Letovicích. Unesl zátěž i čtyřicet kilo