DISKUTUJTE DOLE POD ČLÁNKEM

Dnešní dopoledne bude podle všeho poklidné. V podvečer se ale zaplní diskotékové sály a silvestrovské veselí vyvrcholí u ohňostrojů. Hasiči, policisté a zdravotníci proto budou v pohotovosti. Na závěr nastoupí úklidové čety.

Radnice omezují provoz úředních hodin. „Většina úředníků si vybírá dovolenou,“ vysvětlila pracovnice ivanovického městského úřadu Šárka Němcová. Proto nejenom ivanovický, ale i rousínovský a bučovický městský úřad budou mít zavřeno až do příštího pondělí.
Fungovat budou jenom vyškovský a slavkovský úřad, a to v silně omezené míře.

Rušnou službu naopak očekávají hlavně lékaři na chirurgické ambulanci vyškovské nemocnice. Podle dosavadních zkušeností předpokládají, že budou mít nejméně dvakrát víc pacientů než v jiné dny. Například vloni si většinu poranění způsobili lidé při rvačkách a při neopatrné manipulaci s petardami. „Sloužit budou dva lékaři, další bude připravený na telefonu,“ potvrdil chirurg Stanislav Boček.

Podle krajského mluvčího hasičů Jaroslava Haida a mluvčího vyškovských policistů Aloise Gryce sice hasiči ani policisté nepřipravují mimořádná opatření, přesto považují silvestrovskou noc za rizikové období a budou na ni připravení.

Petardy, římské svíce, rakety a další zábavní pyrotechnika jde na dračku. Hlavně ve Vyškově, kde už se několikátým rokem budou muset lidé obejít bez ohňostroje. Ten si radnice schovává na významnější událost, než je pouhý konec starého roku. Přestože se ve Vyškově nebude konat půlnoční setkání, očekávají strážníci větší pohyb lidí v centru. „Posílíme služby. Postavíme tři hlídky. Podle zkušeností z minulých let očekáváme potíže zejména v restauracích a hospodách,“ uvedl velitel městské policie ve Vyškově Petr Sedláček.

Velký šum předpokládají i ve Slavkově, kde se hned večer sejdou lidé pod zámkem při sledování ohňostroje. „Bude hlídkovat státní policie. Doposud probíhala setkání v poklidném duchu, ale letos se poprvé koná ve Společenském domě diskotéka. Tak uvidíme, jestli nebudou potíže. Hned ráno nastoupí pracovníci technických služeb na úklid,“ řekl slavkovský starosta Ivan Charvát.

Ohňostroj začne už ve dvacet hodin, aby se ho mohly zúčastnit i děti. Za přehlídku radnice zaplatí mezi sedmdesáti a osmdesáti tisíci korun. „Letošní téma bude Vzpomínka na Vánoce. Zahájí zvony, pak královské fanfáry, irské melodie a na závěr ohňový komponovaný program,“ přiblížil ohňostroj jeho autor Ivan Martínek.

Trošku skromnější předvedou Ivanovice na Hané čtvrt hodiny po půlnoci. Přestože od podzimu platí ve městě vyhláška zakazující pití alkoholu na veřejnosti, lidé se nemusejí bát přiťuknout si na náměstí sektem. „Na akce pořádané nebo povolené městem se vztahuje výjimka,“ vysvětlil místostarosta Ivanovic na Hané Vojtěch Baláš.

Ohňostroje pořádají i některé vesnice. Například v Moravských Málkovicích se kvůli dětem uskuteční už v sedmnáct hodin, v Šaraticích začne ve dvaadvacet hodin.