Na svém webu www.musilova.net slibuje, že se s ní žádný den neopakuje. Focení se přitom věnovala už při cestování v době jejích studií. „Po narození mých dětí jsem začala fotit právě je. Stále jsou mými nejčastějšími objekty před fotoaparátem. V roce 2017 jsem se odhodlala k fotografování “cizích“ lidi a od té doby se tím živím,“ vzpomíná.

Primárně se věnuje rodinné a svatební fotografii. „Přitahuje mě, že do focení vkládám svůj pohled. Zachycuji při něm okamžiky, které pak tvoří rodinné vzpomínky a přináší radost,“ říká paní Jana.

Úsekové měření rychlosti. Ilustrační foto
Další radary ve Vyškově: řidiče přibrzdí v Purkyňově a Nosálovské ulici

Má ráda výzvy. „Snažím se o zachycení přirozenosti a reality. Mám radost, když je do fotky vepsaný její příběh a emoce. Fotím od rande, přes svatbu, newborn a rodinná focení,“ vypráví fotografka.

V přírodě hledá pro svou práci neokoukaná místa, která vybírá podle ročních období. „Nejen pro novorozená miminka mám pak v obci plně vybavený fotoateliér. Právě u newborn focení mám ráda jednoduchost a lifestyle, což se odráží v mých fotografiích,“ popisuje.

Newborn fotografie jsou specifické zvláště nutnou přípravou. „Fotím je totiž v prvních čtrnácti dnech stáří miminka. Termíny si s maminkami domlouvám ještě v době jejich těhotenství,“ vysvětluje.

Žádná strnulost

S vyhověním přání jejích zákazníků zpravidla nemá potíže. „Většinou se setkávám s těmi, kteří si mě sami vyberou. Vědí už, jaké fotky ode mě očekávat. Vždy se ale snažím, aby focení byla spíš společně strávená chvilka, kdy máme úsměvy mířené na sebe, a ne jen strnule do objektivu,“ zdůrazňuje.

Těm, které focení baví, radí, aby v něm pokračovali. „Takhle se koníček časem stává budoucí prací. Sama se držím citátu: „Člověk může litovat jen toho, co neudělal.“ Na začátku přitom není nutná drahá technika, ale určitě zrcadlovka nebo bezzrcadlovka s výměnnými objektivy je vhodná,“ doporučuje Musilová.

Vyškované si po Novém roce za svoz odpadu připlatí.
Za odpad dluží lidé ve Vyškově přes pět milionů, za psa v domě zaplatí tisícovku

Uplynulý rok pro ni byl ale náročnější. „Koronavirová krize mě ovlivnila stejně jako všechny další služby. Souvisí to především s uzavřením mého ateliéru,“ prozrazuje fotografka.

Potencionální zájemci jsou navíc mnohem opatrnější. „Ruší se a přesunují svatební i rodinná focení, a už to trvá dlouho. Především teď v zimním období je to mnohem citelnější. Těším se, až zase budu moci znovu normálně pracovat,“ doufá Jana Musilová z Pustiměře.