DISKUTUJTE DOLE POD ČLÁNKEM

„Dostaneš přes rypák, krávo.“ Tyto a mnohé ještě horší urážky si musela vyslechnout obyvatelka Ivanovic na Hané, když si chtěla o víkendu nakoupit. Na prostranství před obchodním domem Hanačka v Ivanovicích totiž hrála fotbálek parta očividně opilých mladých lidí, kteří se pustili do každého, kdo prošel kolem. Nebylo to poprvé.

Radní se domnívali, že mladé srovná do latě vyhláška zakazující pití alkoholu na veřejnosti, kterou schválili vloni na podzim. Zatím se ale míjí účinkem.

„Co budete dělat s omladinou, která se zdržuje hlavně u Hanačky? Vyhláška je přece jasně stanovená. Dělají nepořádek. Musíme si vyslechnout nadávky. Když prší, pobývají v místnůstce ve vchodu obchodu. Jsou opilí. Člověk má strach jít do obchodu,“ zlobila se na zasedání zastupitelstva žena, která nechtěla zveřejnit své jméno. Bojí se totiž odvety výtečníků. Redakce Vyškovského deníku Rovnost ale její jméno zná.

Majitel obchodu Pavel Šafář má s výrostky potíže každou chvíli. „Čmárají po zdech, prokopli dveře, chovají se sprostě. Bývají opilí. Do obchodu ale pošlou plnoletého, kterého prodavačka zlegitimuje a nemá důvod mu basu piv neprodat,“ řekl Šafář.

Starosta Josef Lysák má podobné zkušenosti. „Zřejmě to dělají na truc a berou svým způsobem jako hrdinství nebo adrenalinový sport. Platí sice nějaká vyhláška, ale nikdo na ně nemá,“ připustil starosta.

Naposledy takovou záležitost řešil minulý pátek kolem osmnácté hodiny před bistrem Nonstop. „Na betonovém podstavci měli výřad prázdných lahví od piva. Pánové a jedna slečna byli v podnapilém stavu, možná i zdrogovaní,“ uvedl starosta.

V neděli pak na ně zavolal dokonce policii. „Uložili jsme blokové pokuty. Následně se uskutečnilo jednání na městském úřadu o těsnější spolupráci. Lokalitu bereme jako problematickou a budeme v ní nárazově dělat kontroly,“ informoval policejní mluvčí Bohumil Malášek.

Starosta upřesnil, že mladí dostali pokuty od pětistovky do tisícovky, které na místě zaplatili. „Jedině cílený a permanentní tlak na dodržování vyhlášky je cesta, jak jim popíjení znepříjemňovat. Výsledek ale nebude ze dne na den,“ myslí si Lysák. Podle něho je nutné, aby obyvatelé sebrali odvahu a nahlásili případy porušování vyhlášky policii.

Radnice hledá i další způsoby, jak na mladé zapůsobit. Potížisty se podařilo identifikovat a úředníci navštíví rodiče, zvláště těch nezletilých.

Další možnosti, jako například zavedení kamerového systému a městské policie, však nevidí příliš růžově. „Zvažovali jsme instalovat na problematická místa kamery. Ale nemáme strážníky. A bez nepřetržitého sledování obrazovek by to byly vyhozené peníze. Zřízení městské policie je drahé,“ uvedl Lysák.

Problémy s vandaly a vulgárními opilci mají Ivanovice na Hané už dlouho. Problémy vyvrcholily vloni.

Městský úřad schválil v září vyhlášku zakazující pití alkoholu na některých veřejných místech. „Člověku, který vyhlášku poruší, hrozí pokuta do tří tisíc korun,“ uvedl před časem tajemník ivanovické radnice Jan Kovář.

Hlavními místy zákazu je Palackého náměstí, část ulice Osvoboditelů u památníku padlých, na hřbitově, kolem základní školy, ve starém parku a v okolí dětského hřiště v místní části Ivanovic Chvalkovice na Hané. Výjimky z vyhlášky platí například v době konání trhů a jiných akcí povolených městem.