„Začátkem ledna jsme jednali s generálním ředitelstvím úřadu, kterému jsme předložili naše argumenty. Uznalo nesmyslnost dalších právních sporů a dalo příkaz brněnskému vedení úřadu k jejich okamžitému ukončení. A tím i k umožnění legalizace zápisu na listu vlastnictví ve prospěch města," potvrdil starosta Vyškova Karel Goldemund.
Generální ředitelství úřadu ve svém zdůvodnění poukázalo na dosud platný výnos Federálního ministerstva financí. „Z něj vyplývá povinnost investora nabídnout dokončený bytový dům k bezúplatnému převodu do vlastnictví obce, v jejímž katastru byl postavený. Významným aspektem je také stavebně technický stav bytového domu, na němž se dlouhotrvající soudní spory podepsaly," přiblížila mluvčí vyškovské radnice Petra Bezdomniková s tím, že nejhůř jsou na tom závěsné balkony. „Vyžadují okamžité řešení," dodala.
Díky ukončeným soudním tahanicím je navíc možné připravit privatizaci 88 bytů. Její podmínky budou ale ještě schvalovat zastupitelé na svém březnovém zasedání. „Dům chceme privatizovat na základě stejných podmínek, jaké jsme v minulých letech nastavili u předchozích privatizací bytovek na sídlišti," poznamenal Goldemund.
Spor vznikl v době, kdy měl dům podle práva vydržení přejít do rukou města. V polovině dubna 2009 však stát podal žalobu o určení vlastnictví u Okresního soudu ve Vyškově. Věc se dostala až k Nejvyššímu soudu, který ji vrátil kraji k dalšímu řízení. Ten žalobu státu ke konci loňského roku zamítl.