Ukončení příjmu dotazníků plánuje na červen letošního roku. „Tehdy také zájem vyhodnotíme, a následně začneme jednat s poskytovatelem této služby. Každý obyvatel města, který o ni má zájem, si může SOS tlačítko pořídit. Přesné podmínky jejího uskutečnění ale závisí právě na zpětné vazbě z řad těchto zájemců,“ zdůraznila místostarostka.

Podle ní se zároveň nejedná o levnou záležitost. Ve hře je přitom také finanční spoluúčast uživatelů. „Je proto nyní velmi důležité, aby se případní zájemci ozvali. Podle jejich představy a možností pak lépe nastavíme podobu služby pro naše město,“ komentovala sociální pracovnice Městského úřadu Vyškov Zuzana Machalová.

Jednoduché tlačítko nosí uživatelé na krku jako přívěsek nebo na ruce podobně jako hodinky. Je napojeno na kontaktní telefonní linku, na které je nepřetržitě přítomen zdravotnicky školený asistent. Takzvaná tísňová péče je určena důchodcům a lidem se zdravotním postižením.

Zástupci městského úřadu fingování tlačítka přehledně vysvětlili: Majitel ho zmáčkne v případě fyzických či psychických potíží. Poté může jeho prostřednictvím komunikovat s asistentem, který vyhodnotí, jakou pomoc dotyčný potřebuje, popřípadě kontaktuje záchrannou službu, rodinu či blízké osoby. SOS tlačítko dokáže přivolat pomoc i samo – v případě pádu, nehybnosti či bezvědomí svého majitele.

Zájemci volají na telefonní čísla 517 301 570 a 517 301 584. Další možností je vyplnění ankety na webu města ohledně využití služby.