Hlavní program se odehraje v sobotu. Na polední výtvarné dílně si děti vyrobí mávátka, kterými přivítají cara Alexandra I. a císaře Františka II., jenž do vesnice rovněž zavítal. „Ti dorazí ve dvě hodiny odpoledne. Jejich příjezdu bude od jedné odpoledne předcházet pohádka. Pozvání přijalo i folklorní sdružení přátel ruské a ukrajinské kultury Sudaruška, které následně v programu také vystoupí," lákala Martinková.

Ve tři odpoledne pak pořadatelé odhalí pamětní desku císaři Františkovi, a to na budově pošty. Potom už se návštěvníci můžou těšit na vojenskou ukázku. Zkrátka nepřijdou ani mírnější povahy a milovníci módy, ovšem historické: na půl pátou je v plánu módní přehlídka spodního prádla a šatů, které se nosily do roku 1805. Od půl sedmé si zájemci můžou prohlédnout dobové ležení a den zakončí ohňová show.

V neděli potom vojáci a organizátoři svedou boj v gorodkách. Kdo nebude chtít přihlížet, může navštívit výtvarnou dílnu v muzeu nebo třeba výstavu k sedmdesátému výročí školy na zámku.

Nejen bohdalická památka ovšem bude o víkendu lákat na zpestření v podobě zábavného programu. Zejména rodiny s dětmi uvítají akci na bučovickém zámku. Ten se návštěvníkům otevře v neděli o půl druhé odpoledne s akcí nazvanou Kouzelnické odpoledne na zámku. „Vhodná je zejména pro děti od první do šesté třídy. Odehrávat se bude v duchu Harryho Pottera. Na příchozí čekají kouzelnické soutěže, zahrají si hru, která bude obdobou famfrpálu, nebude chybět ani kouzelnický bál nebo soutěž o nejkrásnější masku," zvala za organizátory Monika Hrubá.

Akce bude situovaná jak na nádvoří, tak i do interiéru. Tam na účastníky budou čekat například místní ochotníci, kteří si pro ně připravili představení. Přijedou i sokolníci, stylově se sovami. „Poté, co skončí program na zámku, vyjde lampionový průvod směrem ke kinu Brigáda, kde dětem promítneme film Harry Potter a kámen mudrců," dodala Hrubá.

Krásu koní a dovednosti mužů a žen v sedle mohou v sobotu obdivovat návštěvníci Agrocentra Ohrada ve Vískách na Blanensku. Uskuteční se tam tradiční Hubertova jízda. Už pojedenácté. „Zatím máme přihlášených asi dvacet jezdců. Hodně záleží na tom, jaké bude počasí. Když vyjde, může přijet o dost víc koňáků, naopak za špatného počasí zase méně," uvedla za pořadatele Pavla Škrancová.

Program začne v půl desáté. Na půl jedenáctou je naplánovaný slavnostní nástup jezdců a poté start vyjížďky. „Pojedeme lesem směrem na Pamětice, Drválovice a zpět přes Andělku. Po cestě se jezdci utkají v hledání liščího ocasu. Po návratu kolem jedné hodiny začne v jízdárně agrocentra jízda zručnosti, která bude určitě atraktivní i pro diváky," přiblížila program Škrancová. V sedm hodin večer odstartuje poslední soud s vyhodnocením disciplín a volná zábava.

Olešnická kytka je známý festival folkové, trampské a country písničky, který letos už potřicáté uspořádala Trampská osada Zmijáci v Olešnici. Organizátoři se po jubilejním ročníku rozhodli, že dají šanci také mladým začínajícím hudebníkům, a tak se zrodila dětská soutěžní přehlídka s názvem Olešnický kvítek. Ta se poprvé uskuteční v sobotu v olešnickém kulturním domě.

Od dvou hodin odpoledne se při ní utká šest přihlášených kapel. VEKA, Motýlí )D(efekt, EsEŠ, Pružiny, Ještěrky a Čiperky. „Jejich výkony budou hodnotit diváci i odborná porota, v níž zasedne například zakládající člen skupiny Kamelot Vladimír ‚Pupek' Chromeček nebo frontman skupiny Morčata na útěku Roman ‚Yetty' Kobler," uvedla mluvčí přehlídky Tereza Dřevová.

Výherce, kterého vybere porota, bude mít možnost zahrát na jednatřicátém ročníku Olešnické kytky v příštím roce. Diváci se mohou těšit také na bohatý doprovodný program včetně vystoupení kouzelníka Lukáše Mistra.

další víkendové tipy z okresů

DRYSICKÉ DÝŇOBRANÍ

Kdy: sobota od 14.00

Kde: u Obecního úřadu v Drysicích (Vyškovsko)

Za kolik: zdarma

Největší tahák: řemeslný jarmark, soutěže, dílnička pro děti

HALLOWEEN PÁRTY

Kdy: dnes od 19.00

Kde: Dělnický dům v Blansku

Za kolik: 120 Kč

Největší tahák: dvě hudební scény, soutěž o titul krále a královny halloweenu, speciální drinky, rej masek

KROJOVANÉ HODY

Kdy: sobota od 14.00 a neděle od 11.00

Kde: Dobročkovice (Vyškovsko)

Za kolik: zdarma

Největší tahák: průvod obcí, tancování u věnce, pěrová volenka

DĚTSKÉ STRAŠIDELNÉ HRÁTKY

Kdy: sobota od 16.00

Kde: sokolovna Svitávka (Blanensko)

Za kolik: vstupné dobrovolné

Největší tahák: program pro děti plný písniček, zábavy, soutěží a odměn