"O půl šesté ráno začneme natahovat sítě, aby se nám do nich ptáci, kteří žijí v rákosí, chytili a my je pak mohli před zraky diváků kroužkovat. Pro veřejnost akce začne v osm hodin ráno. Také se projdeme kolem rybníka a ukážeme lidem hnízda opeřenců, například moudivláčků," zval Bartl za Českou ornitologickou společnost, která je pořadatelem.

Na účastníky čeká i další zábava. Vzhledem k tomu, že se Vítání ptačího zpěvu bude odehrávat ve velešovickém rybářském areálu, bude připravené i občerstvení z udírny a pro děti různé hry a možnost opékání špekáčků. „Stejná akce se bude konat i v neděli od osmi hodin u slavkovského rybníka," zmínil rousínovský ornitolog.

To Bučovice zvou na akci ze zcela jiného soudku. Město, nebo spíš zámek by měli v neděli navštívit všichni zamilovaní. Obzvlášť ti, kteří plánují vstoupit do svazku manželského. Památka láká na Svatbu s vůní květin. „Půjde o Den otevřených dveří nejen pro snoubence. Návštěvníci se můžou těšit na ukázky vazby svatebních kytic, květinové šperky, dekorovaná auta, slavnostně vyzdobený zámek, ukázky svatebních tabulí, účesů a líčení. Vyvrcholením odpoledne bude přehlídka svatebních šatů a kytic," vyjmenovala kastelánka bučovického zámku Jana Burianková s tím, že začátek je ve dvě hodiny odpoledne.

Pořadatelé akcí o tomto víkendu nezapomněli ani na milovníky vín. Výstavu spojenou s koštem pořádají v sobotu například v Lovčičkách. „Půjde už o čtrnáctý ročník. Odehrávat se bude v sokolovně. Začátek je naplánovaný na desátou hodinu dopoledne, Nebude chybět cimbálová muzika," informovala za organizátory, kterými jsou zahrádkáři, starostka Lovčiček Jaroslava Hrozková.

Na své si ovšem přijdou i příznivci tvrdší hudby, a to v Křižanovicích u Bučovic, kde se v sobotu uskuteční Metalový majáles. Tamní fotbalové hřiště oživí pětice kapel od pěti hodin odpoledne. „Vystoupí Gate Crasher, Velká Morava, Rain, Reservoar Dogz a Bez kofeinu. Za velmi nepříznivého počasí se koncert uskuteční v sokolovně," přiblížil za pořadatele Vratislav Olša.

Chybět ovšem nebude ani divadlo. Velký sál rousínovské Záložny v sobotu od pěti hodin odpoledne ovládne soubor Džow Velatice s improvizačním představením.