Přesto se najdou výjimky. Své odrostlé rybí populace se tento týden například zbavil dolní rybník v Kobeřicích, který obhospodařuje Rybníkářství Pohořelice. „Další na řadě je na Vyškovsku pístovický rybník, ten budeme lovit začátkem listopadu,“ uvedl ředitel pohořelického rybníkářství Roman Osička.

Jiné rybníky v regionu nechá rybníkářství letos odpočívat. „Ryby jsou tam ještě příliš mladé, takže je určitě necháme vyrůst,“ podotkl ředitel.

Kromě výlovů se musí rybníkářství starat také o stav rybníků. „Každoročně žádáme o dotace na údržbu vodních nádrží, a to jak na opravu bezpečnostních prvků, tak na celoplošné odbahnění. Teď chceme získat dotaci právě na rybník v Pístovicích,“ upozornil Osička.

Dotace je předběžně schválená, ještě je však potřeba dodat mnoho dokumentů. „Doufáme, že se nám to povede a rybník příští rok odbahníme, opravíme hráz a zkapacitníme bezpečnostní přeliv,“ dodal ředitel.

Výlovy už mají letos za sebou rybníky Jandovka a Vítovice, které spravuje vyškovská organizace Moravského rybářského svazu. „V ostatních rybnících necháváme ryby, protože je později přemístíme do vyškovského rybníku Kačence II, aby se v něm po odbahnění a opětovném napuštění rychleji obnovil biotop,“ vysvětlil hospodář místní organizace Petr Bárek.

Větší z obou Kačenců začali dělníci zbavovat nánosu bahna a usazenin letos v létě. „Práce jedou podle plánu, voda by se do Kačence měla vrátit příští rok na jaře. Celkově funkční by měl být rybník podle našich odhadů v květnu,“ řekl Bárek.

Loňská povodeň


Plné ruce práce s výlovem rybníku ve Slavkově u Brna měli loni také rybáři místní organizace Moravského rybářského svazu. „Loni se nám tam totiž vylila povodeň, takže jsme rybník vylovit museli. Letos však žádný výlov naplánovaný není, protože máme jen nádrže na sportovní rybolov, ne na komerční výlov,“ vysvětlil předseda místní organizace ve Slavkově u Brna František Capita.

Malého množství výlovů na Vyškovsku lituje například Jiřina Svobodová. „Mám ryby ráda a ještě radši jsem, když si můžu koupit čerstvé. Mrzí mě, že jsem propásla výlov Jandovky. Budu se muset asi spolehnout na rybárnu,“ povzdechla si Svobodová.

Za výlovy můžou lidé z Vyškovska zamířit například do sousedství do okresu Brnovenkov. Rybníkářství Pohořelice tam bude na konci října pořádat slavnostní výlov rybníka Vrkoč. Doprovázet ho bude odborný výklad, návštěvníci se můžou těšit na rybí speciality i prodej živých ryb. Slavnostní výlov čeká ve druhé polovině října také rybník Dvorský v Hodoníně. I tam je nachystaný doprovodný program, občerstvení a prodej živých ryb.