Významnou roli v pomoci má ve městě Mateřské centrum Radost. Angažuje se v něm také Natalija Fedkiv, která z Ukrajiny pochází. Pro ukrajinské matky představuje velkou oporu, protože s ní nemusí řešit jazykovou bariéru. „Podporu poskytujeme v pátky v době od půl čtvrté do půl páté odpoledne. Mají možnost k seznámení se mezi sebou, povídání si v rodném jazyce a sdílení vlastních zkušeností. Dají si v klidu kafe, zatímco si děti hrají si ve vybavené herně. Je to vhodné pro maminky s dětmi do pěti do šesti let,“ přiblížila Fedkiv.

V úterý v centru představili navíc i letáčky psané v ukrajinském jazyce. „Jsme také otevření k přijetí těhotných žen a maminek s dětmi do šesti let, pro které chystáme pravidelný program. Poskytujeme informace o městě i regionu v jejich rodném jazyce. V našich kroužcích se zorientují také děti samotné,“ doplnila Fedkiv.

Děti od prvních rodin, které Vyškov přijal, se brzy zapojí do vzdělávání. S ohledem na jarní prázdniny na to mají čas, podle zástupců radnice jich zatím na základní školy zapsali první desítku. Chybí ale místa ve školkách. „Kapacity našich školek jsou takřka plné. Zvažujeme vytvoření vlastní dětské skupiny pro předškolní děti na některé z našich základních škol,“ přiblížila Šulcová.

Zaplněnost potvrdila také ředitelka Mateřské školy Sochorova. „Kapacitu zaplníme každoročně bez problémů, vzhledem k docela rozsáhlému spádovému obvodu máme vždy velký převis žádostí,“ komentovala ředitelka vyškovské školky Milada Pazderová.

Každá základní škola ve městě dala k dispozici seznam volných míst, současnou poptávku tam uspokojí bez větších potíží. „Ve školkách ale máme pouze tři volná místa. Dlouhodobě usilujeme o jejich rozšíření, ale zmíněná dětská skupina tuto situaci vyřeší,“ zdůraznila místostarostka.

O úspěšnosti zařazení ukrajinských dětí se ředitelé přesvědčí příští týden, kdy s nimi výuku plnohodnotně zahájí. „Škola je ale samozřejmě až na druhém místě za zajištěním základních potřeb. Na tom s každou nově přijatou rodinou pracují vyškovské sociální pracovnice,“ ujistila místostarostka Šulcová.

Ozývají se také Vyškované, kteří darují například dětské kočárky a potřeby pro maminky nejmenších dětí. „Komunitně jsme se zapojili k větším sbírkám v regionu. O konkrétních potřebách jsme jednali se zástupci neziskových organizací,“ dodala Fedkiv.