Stáří některých se pohybuje dokonce i mezi dvaceti až pětadvaceti lety. „Potřebu pořízení nové techniky řeším prakticky od chvíle, co máme park v údržbě. Nynější stroje jsou v katastrofálním stavu a vůbec nevyhovují potřebám parku. Dosud však panovaly jiné priority, investice spojené se zámkem se soustředily na jiné věci. To by se však nyní mohlo změnit. Rada města návrh na koupi multifunkčního samojízdného nosiče nářadí už schválila, zbývá jen, aby ji odsouhlasilo i zastupitelstvo," oznámil Lánský.

Ředitel nyní vybírá dodavatele nového stroje, který by měl sloužit především k sečení trávy. „Nosič nářadí má však desítky možností dalšího využití podle toho, jaké příslušenství se k němu dokoupí. Kromě žacích nožů budeme určitě používat i mulčovací sadu nebo radlici a sněhovou frézu pro zimní údržbu. Pokud stroj nakonec pořídíme, je pravděpodobné, že k němu v budoucnu budeme dokupovat další typy přídavných zařízení," uvedl Lánský. Předpokládá, že prvotní investice do stroje nepřekročí částku tří milionů korun.

V současné době považuje za naprosto nezbytné, aby město stroj pořídilo, a doufá, že návrh zastupitelstvem hladce projde. Verdikt se zřejmě dozví už v pondělí, kdy budou slavkovští zastupitelé zasedat. „Celoroční údržba takové plochy se nedá dělat rukama. Navíc, pokud budou mít technické služby k dispozici takový stroj, je možné, že se najde čas využít ho i v jiných prostorách města, například na údržbu alejí," navrhl Lánský.

Nejde podle něj jen o to, že stroj usnadní práci. „Také ji výrazně zefektivní, takže pracovníci budou mít víc času na jiné práce," řekl Lánský s tím, že také očekává, že stroj bude mít mnohem nižší náklady na opravy a také nižší spotřebu pohonných hmot než současné vybavení.