Někteří její obyvatelé ale paradoxně o plánovaných stavebních zásazích neslyší rádi. Dělníky v ulici nechce vidět třeba Rousínovanka Radka Klementová. Upozorňuje hlavně na to, že ulici už tak dost trápí hustý provoz. „Domy jsou umístěné hodně blízko u cesty. Není to úplně šťastné řešení, kvůli hustému provozu si nedokážu představit, že by mi pod okny jezdila ještě těžká nákladní auta," zdůraznila žena.

Hrozba pro cyklisty

Pro ulici lemovanou rodinnými domy se ale město nakonec rozhodlo. Svou roli hrálo i to, že se v ní stalo hned několik úrazů. „Něčemu takovému chceme samozřejmě předcházet. Měl jsem na radnici stížnost od jednoho místního cyklisty, který najel na vyfrézované drážky, které neviděl, a upadl. Avšak nic vážného se mu nestalo. Měl ale obavy, že by to mohlo být hodně nebezpečné pro někoho dalšího," nastínil situaci starosta Rousínova Jiří Lukášek.

Cesta je podle něj po celé své délce lemovaná několika látáními i řadou děr. „Zaměříme se nicméně jen na část ulice, půjde asi o sto metrů vozovky," upřesnil Lukášek.

K zásahům se nakonec přiklonila i Klementová. „Z toho provozu už jsem strašně nešťastná, ale pokud by cesta byla lepší, ať ji opraví," řekla smířlivě.

Neváhá naopak Věra Hejnová z Rousínova. Připomněla, že díky blízkosti základní a střední školy je ulice hojně navštěvovaná dětmi a mládeží, pro které se může stát hrozbou. „Cesta je v hrozném stavu. Když po ní dennodenně chodí děti, musí to pro ně být strašné. Určitě je dobrý nápad ji opravit. Bylo by ale vhodné se při zásazích zaměřit i na nové chodníky, protože třeba na konci komunikace chybí úplně," navrhla Hejnová.

Podnětů mají obyvatelé víc. V ulici je podle nich znovu problém s odtokem dešťové vody do kanálů. Tvoří se tak na mnoha místech velké kaluže a v zimě pak nebezpečná námraza. Kromě toho se stává, že si lidé z ulice stěžují také na situace, když projížděla auta a přilehlé domy zacákala špinavou vodou z kaluží. „Několikrát nám projíždějící auta postříkala dům a museli jsme fasádu čistit. Snažili jsme se tomu i sami nějak předejít, ale moc jsme toho nesvedli," svěřila se Klementová.

Nemá se opakovat

Radnice předpokládá, že s položením nového povrchu se problém už nadobro vyřeší. „Je třeba celou vozovku položit znovu, udělat na ní podélné a příčné sklony, aby takové situaci zabránily," nastínil šéf rousínovské radnice.

To už přitom měla vyřešit první oprava. Dělníci udělali drážky na odtok do asfaltového povrchu, jenže se neosvědčily. Drážky dokonce způsobily i několik pádů cyklistů. Tím, že je provoz v ulici větší, budou opravy rozsáhlejší než napoprvé. Cesta totiž slouží i jako přístupová k základní škole k prvnímu stupni a ke sportovnímu areálu.

Před lety ale tak frekventovaná nebyla. Momentálně ji řidiči využívají jako zkratku, případně vyhnutí se stále ještě opravovanému průtahu. „Provoz kdysi býval takový, že si děti mohly na cestě klidně i zahrát badminton a nemuseli jsme mít o ně žádný strach," zmínila Klementová.

Práce mají začít na přelomu září a října. „Opravu mají na starosti městské služby, náklady zaplatí ze svého rozpočtu. Samotné práce nicméně zajistí stavební firma, která zakázku vyhrála ve veřejné soutěži," informoval rousínovský tajemník Marián Tlčik.

TEREZA DOLEŽELOVÁ