Vodu z obecního vodovodu si nejspíš už brzy napustí obyvatelé Kojátek. Ochrání je to před případnými problémy s vysycháním studen či zhoršenou kvalitou vody.

Starostka Kojátek Lenka Dolejší věří, že se obci brzy podaří získat na stavbu vodovodu potřebné dotace. „Lidé v obci jsou buď závislí na svých studnách nebo dovážejí vodu z obchodů či od známých. Někteří zachytávají dešťovou vodu a pak ji používají například na praní v automatické pračce. Chceme jim pomoci, ať to neřeší takovým způsobem. Jenže zatím není zaručeno, že dotace dostaneme a vodovod vůbec postavíme,“ sdělila Dolejší.

Ředitel odboru hygieny obecné a komunální Miroslav Staněk z krajské hygienické stanice upozornil, že využívání soukromých studen není ani úplně bezpečné. „U soukromých studen jsou vždy vyšší rizika kontaminace. Lidé tento problém většinou nezachytí, pokud už nemají zdravotní problémy spojené se špatnou kvalitou vody. Ta se snižuje především v období sucha, kdy hladina vody ve studnách klesá. Obava ze znečištění je právě jeden z argumentů, proč se obce rozhodují pro stavby obecních vodovodů. Ty jsou totiž pravidelně kontrolované,“ vysvětlil Staněk.

Například Richard Werner z Kojátek ovšem vodu z vlastní studny čerpá bez problému už patnáct let. „Máme studnu přímo pod domem, ne na zahradě. Za celou dobu, co z ní čerpám, jsem s kontaminací problém neměl a voda je stále stejná,“ shrnul muž.

Podle starostky Dolejší si zatím lidé na to, že musí získávat vodu jinak než z obecního vodovodu, nestěžují. „Nikdy za mnou žádný z obyvatel nepřišel se stížností, že nemáme vodovod nebo na kvalitu vody v jeho studni,“ uvedla.

V případě stavby vodovodu ho chce připojit k tomu vyškovskému, na který je napojeno mnoho vesnic v okrese. „Ideálně se připojíme k Vodovodům a kanalizacím Vyškov u a stanovíme ceny podle něj. Je to ale zatím hudba budoucnosti, nejdřív jednáme právě o dotacích,“ dodala Dolejší.

Pokud se Kojátky připojí k vyškovskému vodovodu, místní nemusí platit stočné. Zaplatí pouze necelých padesát korun za metr krychlový spotřebované vody z obecního vodovodu. „Jsme k vodovodu připojení už od vybudování naší obecní vody v roce 1993. Dobré je, že platíme pouze vodné. Ostočné se nestaráme,“ přiblížil starosta sousedních Kozlan Karel Pospíšil.

JAKUB JUREK