Kraj slíbil podporu. Na svahu se tak nově pohybují geologové a místo zkoumají. „Je to hlavně z toho důvodu, aby se velkým pohybem lidí neponičila pšenice, která je osetá na části svahu, jenž je stabilní. Geologové mají povolení většiny vlastníků pozemků průzkum dělat. Ten nezajišťují pouze na části, která je pořád v pohybu, ale na celém svahu, takže i na zahradách rodinných domů, které stojí pod hřbitovem," popsala postup starostka Jitka Chramostová.

Obyvatelé se obávají, aby se svah neutrhl celý a domy nezavalil. „Z toho důvodu se s geology domluvili, že průzkum udělají i v bezprostřední blízkosti jejich domů. Budou tak klidnější. My si přejeme, aby moc nepršelo. Zatím se nám přívalové deště, oproti jiným místům Vyškovska, vyhýbají. Spadlo dohromady asi jen deset milimetrů srážek," oznámila Chramostová. close Pole nad jejich domem je znovu podmáčené, rodina se bojí sesuvu. zoom_in

Sesuv navíc způsobil také problémy s potrubím, které se zvedlo a je víc na povrchu. Kromě toho svah ohrožuje hlavní cestu z Nesovic do Vyškova.

Milan Zemánek, který bydlí v domě hned vedle sesouvajícího se svahu, si myslí, že vedení obce i kraj se zabezpečením dlouho otálí. „První sesuvy byly už v únoru, schválení peněz na první průzkum bude až teď na konci června. To je dlouho," zdůraznil muž.

Na dvoře mu praská zeď od toho, jak se svah posouvá. „Stačí, aby pořádně zapršelo, a kus svahu velikosti fotbalového hřiště se sveze až na silnici. Myslím si, že by dotyční měli napřed jednat a teprve potom se radit," naznačil Zemánek.

Průzkum má odhalit stav podloží, pak má následovat sanace svahu. „Pravděpodobně se nechají udělat nové trubky, které budou ze svahu odvádět vodu z pramenů. Potom počítáme se zalesněním. Problém je ten, že pozemky jsou soukromých vlastníků. Ti nechtějí investovat vlastní peníze, což samozřejmě chápu," zmínila starostka vesnice.

Jako nejlepší řešení vidí odkup pozemků obcí. „Kvůli nestabilitě je stejně nemůže nikdo využívat, ani zemědělské družstvo," poznamenala Chramostová.

Podle Zemánka bylo největší chybou odbagrování spodní části, která se před dvěma lety sesula. „Alespoň tak mi to řekli geologové, kteří svah momentálně mapují. Prý se kvůli tomu vrchní část nemá o co opřít. Proto se trhá a může kdykoliv spadnout. Od března to celé sjelo asi o čtyřicet centimetrů," upřesnil majitel domu.

Pomoc obci předschválila rada Jihomoravského kraje koncem minulého týdne v Hodoníně. Úřad má přispět čtvrt milionem korun na projekt geotechnického posouzení svahu, zbytek doplatí obec. Peníze však musí ještě schválit krajské zastupitelstvo. „Práce geologů ukážou, v jakém stavu svah je a jaké sanace budou potřeba. Peníze od nás mají putovat z krajské krizové rezervy," přislíbil krajský hejtman Michal Hašek. Krajské zastupitelstvo zasedá ve čtvrtek 23. června.

Jinde by vesnice peníze jen těžko získávala. „Hospodaříme s menším rozpočtem, průzkum z vlastních peněz si nemůžeme dovolit," ocenila starostka.

Podle ní vyčkávají i plynaři. Viděla projektovou dokumentaci, podle které by se potrubí v případě nezajištění svahu přesunulo na druhou stranu silnice. „Jenže to by byla snad dvoumilionová investice," doplnila Chramostová.