Ti se záhy dozvídají, že vejce do chleba nepatří. Mouka byla samozřejmě trefa do černého. „Naše těsto tvoří pšeničná hladká a celozrnná žitná. Pak také voda, kmín, sůl, trocha cukru a kvasnice. Původně se chléb dělal z kvásku. To by ale bylo velmi zdlouhavé a nestihli bychom to,“ popisuje Kopřivová a všechny suroviny hochům a jejich doprovodu představuje.

Stejně jako pšenici a žito. Dozvídají se například, jaký je rozdíl mezi těmito druhy obilí. Proč je pšeničná mouka, kterou na těsto použila, světlejší než žitná, která se v něm rovněž nachází. A také z čeho se dělá kvásek, který s sebou přinesla na ukázku. „Přivoňte si k němu,“ vyzývá účastníky.

Ti už jsou ale celí netrpěliví, těší se, až vlastnoručně začnou chléb vyrábět. Klasický bochník, jak ho znají z obchodu, si však nikdo domů neponese. V plánu jsou chlebánky - malí chleboví šneci. Každý z hochů dostává kousek těsta, ze kterého v rukách uválí kuličku. Z té pak udělá váleček a z něj bochánek ve tvaru šneka. Výtvor si ještě může ozdobit semínky. K dispozici jsou například sezamová, slunečnicová a dýňová, kmín, mák. „Já si tam dám úplně všechno,“ hlásí další z chlapců.

Pak už zbývá jen dát chlebánky do pece a necelou půlhodinu počkat. „Než budou hotové, můžete si zkrátit čas krmením našich zvířat,“ navrhuje další z pracovnic zooparku Hana Vymazalová a podává dětem balíčky s krmením. „Je ale jen pro ta býložravá,“ upozorňuje.

Asi po dvaceti minutách se kuchyní Hanáckého statku line příjemná vůně. Je hotovo. Čekat, než výtvor vychladne, je problém. Děti proto ze začátku uštipují malé kousky. „Chlebánek mi moc chutnal. Líbilo se mi, že jsem si ho mohla ozdobit semínky. Dala jsem si na něj sezamová,“ říká pětiletá Aneta Mikušová, která v doprovodu maminky pečení absolvovala v předchozí skupině.

Upéct si chlebánek můžou návštěvníci areálu v sobotu poprvé. O úplnou novinku však nejde. Zoopark dělá podobnou akci pro žáky prvních až čtvrtých tříd základních škol, její název je Od semínka k chlebu. „Představujeme jim celou cestu od toho, kdy zasejí pšenici do půdy až po upečení chleba v peci v naší světničce. Zkoušejí si také mlácení a mletí obilí. A tak jsme se rozhodli, že zjednodušeně a zkráceně zpestříme procházku i lidem, kteří k nám přijdou na výlet,“ přibližuje Vymazalová.

A zatímco si děti pochutnávají na čerstvém pečivu, matky, které rovněž ochutnaly, žádají o recept. „Nejde o nic tajného. Na asi kilo těsta je potřeba půl kila pšeničné hladké mouky, půl kila žitné celozrnné, asi půl litru vody, odhadem dvacet gramů soli a kmín. A samozřejmě kvasnice, trocha cukru a teplé vody. Po zpracování se těsto nechá asi hodinu odpočinout. Bochánky doma v elektrické troubě peču prvních deset minut na dvě stě padesát stupňů, dalších deset minut na dvě stě dvacet,“ prozrazuje svůj recept Kopřivová.