Plíseň, málo záchodů, málo místa, zastaralá kuchyně. Problémy v budově školky a školy v Holubicích už dosáhly takových rozměrů, že je provozovatel, kterým je obecní úřad, už nemůže dál odsouvat. S postupnými úpravami se ale podle informací ze zápisu zářijového jednání zastupitelstva hygiena nespokojila. Požaduje celkovou rekonstrukci. Jenže na tu obecnímu úřadu chybějí peníze. Rozhodnul se proto prodat lukrativní pozemky podél silnice směrem ke Křenovicím a peníze využít na opravu škol.

Tlačí je totiž čas. Vždyť jsou to už čtyři roky, kdy vyšla vyhláška o hygienických požadavcích na vzdělávací prostory. A Holubicím se jí ještě nepodařilo učinit zadost.

„Vyhláška jasně stanovuje počet jednotlivých zařízení v závislosti na počtu dětí a žáků. Je na zřizovatelích škol, aby dohlédli na jejich požadovanou vybavenost, a pokud jí podmínky ve škole neodpovídají, je nutno provést stavební úpravy,“ připomněla vedoucí odboru školství vyškovského městského úřadu Petra Lakomá prostřednictvím mluvčí Dany Bednářové.

Pro Holubice to znamená především zmodernizovat kuchyň, která slouží školce i škole a rozšířit školku, aby měly děti víc místa na hraní i na spaní a rozšířit počet záchodů, aby na pět dětí byl nejméně jeden záchod. Pro vesnici ale znamená obrovský zásah do rozpočtu. „Budeme dělat vše pro to, aby, abychom získali dotaci na přístavbu školky. Pokud dotace nebude, budeme hledat jiné řešení,“ uvedl starosta Rudolf Pěršala. Pro jistotu se proto zastupitelé shodli, že nabídnou k prodeji obecní pozemky v Curdíku u silnice do Křenovic.

„Budeme vybírat realitní kancelář. Připravujeme podklady k prodeji. Chystáme geometrické rozdělení pozemků. Zatím nevíme, v jak velkém rozsahu je prodáme. Nejsme si totiž jistí cenovou relací. Chceme jich prodat jenom tolik, abychom uhradili nezbytné náklady,“ dodal místostarosta Stanislav Přibyl.

S úpravou objektů chtějí Holubice začít už na jaře příštího roku. Projekty k územnímu řízení jsou už připravené. Stavební projekt ale ještě není hotový, a tak obec neví přesné náklady. Ty ale nepochybně půjdou do milionů. „Jen základní vybavení kuchyně odhadujeme na milion a půl,“ dodal místostarosta. A věří, že pozemky v Curdíku u silnice půjdou dobře na odbyt.

Prodej pozemků ale jiní starostové považují za krajní řešení. „Obecní majetek by se měl chránit. U nás raději hledáme jiné možnosti. Nespoléháme radši ani na poslance. Školu jsme proto spravili ze svých příjmů,“ řekl starosta Stanislav Hanousek.

Také Pustiměř zvládla opravy ze svého. „Vloni jsme rozšiřovali kapacitu školky. Problémy s penězi jsme tehdy neměli, ale letos už by to bylo horší. Zvládli jsme to v pravý čas,“ uvedl starosta Pustiměře Miloš Nevřala.

Jenže někde není jiné zbytí, než shánět státní pomoc. Třeba jako v Brankovicích, kde potřebují opravit školní záchody.

„Připravujeme projekt a budeme hledat možnost dotace. Bez té se rozhodně neobejdeme. Máme velkou školu a pro obec je problém udržet její provoz natož, abychom z obecního rozpočtu dali dva a půl milionu na záchody. Jestli neseženeme dotaci, budou muset záchody počkat,“ uvedl starosta Brankovic Josef Hlaváč. Starosti mu ale dělá, že neví, ve kterém dotačním titulu by požadavek mohli uplatnit. „Jsou dotace na zateplování a energii, ale na toto ne. Budeme hledat další možnosti,“ dodal Hlaváč.