Finanční krize postihla snad každého, prodejce aut nevyjímaje. Nejmenší zájem teď mají lidé o drahá auta, ale ani nákup levnějších vozů není v poslední době tak častý jako dřív. „Každý měsíc prodáme tak o třicet procent méně aut než před krizí,“ potvrdil menší zájem zákazníků prodejce ojetých aut z Rousínova Martin Sýkora.

Snížený zájem pozoruje asi rok. Někteří zákazníci jsou náročnější než dřív, zvyšují se jejich požadavky nejen na vybavení aut. „Lidé jsou teď vybíravější třeba i ve výběru barvy,“ doplnil Sýkora.

Horší odbyt mají i podnikatelé, kteří se zabývají dovozem aut ze zahraničí. Nároky zákazníků jsou sice stejné, zájem lidí klesá. „Snížila se především poptávka po dražších vozech,“ informoval například jednatel společnosti z Vyškova, která se zabývá dovozem aut z ciziny, Igor Melichar.

Źe se snížil nákup drahých aut, potvrzuje také majitel jednoho autobazaru z Vyškova Jaroslav Randuch „Největší zájem je teď o rodinná auta, lidé nekupují nic drahého, je pro ně těžší splácet půjčky,“ řekl Randuch.

V některých autobazarech se kvůli krizi také zvýšil počet lidí, kteří prodávají svá auta. Některým nevadí počkat si na peníze delší dobu. „Pokud chce prodávající dostat za své auto víc peněz, musí ho dát do komise a počkat, až se najde kupec. Tak totiž na prodeji auta vydělá víc,“ vysvětlil Randuch.

Tento způsob využívají především lidé s nižšími příjmy. Hotovost za prodej auta chtějí hlavně podnikatelé. Většina aut v autobazarech se prodá přibližně do čtvrt roku. „Záleží na poměru mezi cenou a výbavou, levnější auta se prodají většinou rychleji, klidně i do týdne,“ dodal Randuch.

Pokles zájmu pocítili i prodejci nových aut. „Zákazníci si od nás odvážejí hlavně menší auta s nižší výbavou,“ sdělil majitel jednoho vyškovského autosalonu Luděk Pytela. Prodeji podle něj pomohlo snížení cen loni na podzim. Nyní začínají ceny nových vozů zase pomalu stoupat.

Prodejci aut doufají, že krize nebude dlouho trvat, protože u nás nejsou zákazníci tak zadlužení jako v zahraničí, a že se nejpozději do roka projeví zlepšení.