„Částka je výtěžkem z prodeje speciální edice útočného nože vzor 75 v záchranářské verzi, která vznikla ve spolupráci firmy s Velitelstvím výcviku - Vojenskou akademií ve Vyškově. Iniciátorem byl náčelník oddělení záchranné a výsadkové služby Martin Kutil. Inspirací mu byl jeho kolega a kamarád major Roman Hippík, který je designérem řady nožů používaných v armádě. Díky jeho přispění mohl celý projet vzniknout,“ vysvětlila armádní mluvčí Vlastimila Cyprisová.

Těchto speciálních nožů je vyrobeno přesně 155, což představuje telefonní číslo zdravotnické záchranné služby. „Moje profesní kariéra je úzce spjata se záchrannou službou. Pro každého záchranáře je důležité mít výrazně barevně odlišeny části pomůcek a vybavení, kvůli rychlému uchopení. Proto mě také napadlo, aby bylo držadlo nože červené,“ vysvětlil Kutil.

Symbolický šek předali členové klubu zástupcům nemocnice v poločase ligového zápasu. Foto: Anry Lukáč
Nové lékařské vybavení. Ragbisté pro vyškovskou nemocnici vybrali 100 tisíc

Projekt je výsledkem spolupráce Vojenského fondu solidarity s firmou Mikov. Už loni se jejich zástupci dohodli, že firma při projektu Válečný veterán každý rok uvede na trh bojový nůž inspirovaný zahraniční operací. „Začalo se limitovanou edicí dvou seti kusů důstojnického nože M-1917, osobní zbraně válečného hrdiny generála Josefa Bílého. Z této edice se podařilo vybrat pro fond částku sto tisíc korun. Z každého dalšího nového prodaného nože pak poputuje na jeho účet částka tři sta korun,“ popsala Cyprisová.

Příští edice bude věnovaná výročí operace v Perském zálivu. „Spolupráce s armádou a s Vojenským fondem solidarity je pro nás vždy něčím mimořádným a považujeme ji za čest,” dodal ředitel společnosti Mikov Martin David.