„A tak vozíčkářku tahali do kina po schodech. A bohužel nejde o výjimečný případ. Myslím, že kdyby byla plošina na euroklíč, bylo by to ku prospěchu věci. Vozíčkáři ji leckdy umí obsluhovat lépe," podotkla.

Do konce roku bude v Jihomoravském kraji instalovaných čtyřicet nových eurozámků. A zatímco jich řada poputuje například na Hodonínsko, Břeclavsko, Brněnsko i Blanensko, na Vyškovsku si o ně nepožádal nikdo. Přitom právě tam je počet stávajících eurozámků nejnižší. K dispozici jsou jen čtyři: na benzinové stanici v Rousínově, v Kauflandu a na železniční stanici ve Vyškově a ve středisku zdravotních služeb v Bučovicích.

Projekt euroklíčů
∙ má zajistit rychlou a důstojnou dostupnost veřejných zařízení
∙ výtahy, plošiny a další zařízení zamčená eurozámky otevřou lidé právě euroklíčem. Nárok na něj mají hlavně invalidé a rodiče dětí do tří let
∙ euroklíč si lidé na Vyškovsku můžou vyzvednout na radnici v Bučovicích, Slavkově u Brna, Rousínově a Vyškově

Co se týká současného projektu, organizace z Vyškovska o něm prý neměly tušení. Alespoň tedy ty, které oslovil Vyškovský deník Rovnost. „Invalidé u nás mají speciální záchody, klíče si můžou vyzvednout u pokladny, stejně jako maminky s dětmi. Eurozámek ale rozhodně není špatný nápad, problém je v tom, že jsme nevěděli, že takový projekt vůbec je. Nebráníme se žádnému zmodernizování. Budeme nad jeho pořízením uvažovat," uvedla za vyškovský zoopark Dagmar Nepepřená.

Přemýšlet nad pořízením speciálních zámků bude i Městské kulturní středisko ve Vyškově. „V Besedním domě máme výtah, který vozíčkáře doveze přímo do patra, kam potřebují. Ale pořídit ho na plošinu v Sokolském domě je velmi dobrý nápad," vzkázal ředitel střediska Luboš Kadlec.

O eurozámky si můžou požádat obce, města a další provozovatelé veřejně přístupných objektů. „K dispozici jsou zdarma, přijedeme a nainstalujeme je rovněž zdarma. Ještě několik jich k dispozici máme. Proto pokud se někdo z Vyškovska rozhodne rozšířit krátký seznam míst, kde se nacházejí, může se ještě ozvat," vyzval předseda Evropského institutu pro udržitelný rozvoj Pavel Hříbek.

O tom, že mají dostatečnou dostupnost toalet, a eurozámek nepotřebují, jsou naopak přesvědčení ve vyškovské nemocnici. „V podstatě všechny toalety jsou dostupné čtyřiadvacet hodin denně. Asi by nemělo tento zámek smysl pořizovat," uvedla ředitelka Věra Seidlová.

Jak však Hříbek podotkl, systém zpřístupňuje třeba právě toalety pouze těm, pro něž jsou určené. „Cílové skupiny potřebují ke své hygieně vybavené a čisté prostředí, což prostor uzavřený eurozámkem lépe zajistí," upozornil.

Podle Bednářové je však i na straně institutu stále co zlepšovat. „Bezpochyby je dobré, že jeden klíč platí pro celou republiku i zahraničí. Nedávno jsem však řešila s jednou klientkou problém. Z Vyškova se přestěhovala na druhý konec republiky, ale trvalé bydliště má stále zde. Chtěla si v novém místě euroklíč vyzvednout, ale řekli jí, že to je možné pouze tam, kde je její trvalé bydliště. Ona se do Vyškova jen tak nedostane a já jí klíč vyzvednout nemůžu, je na jméno," řekla Bednářová.